Start › Västmanlands län › Västerås
Wasaugnen AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 370 | 1 622 | 1 785 | 1 466 | 1 057 | 1 052 | 1 118 |
| Nettoomsättning | 1 331 | 1 613 | 1 785 | 1 466 | 1 009 | 1 052 | 1 040 |
| Övriga rörelseintäkter | 39 | 9 | – | 0 | 48 | 0 | 78 |
| Rörelsekostnader | 888 | 1 330 | 1 565 | 1 254 | 1 107 | 1 128 | 961 |
| Råvaror och förnödenheter | 316 | 793 | 1 067 | 605 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 424 | 387 | 327 |
| Övriga externa kostnader | 414 | 427 | 398 | 567 | 602 | 633 | 346 |
| Personalkostnader | 61 | 15 | 13 | – | 0 | 33 | 166 |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 95 | 86 | 82 | 81 | 76 | 122 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 482 | 292 | 220 | 212 | −50 | −76 | 157 |
| Finansiella poster | −2 | −68 | 1 | −2 | −1 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −3 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 70 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 480 | 224 | 221 | 210 | −51 | −77 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | −146 | −150 | – | – | 0 | 52 | −52 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −111 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −35 | −150 | – | – | 0 | 52 | −52 |
| Resultat före skatt | 334 | 73 | 221 | 210 | −51 | −26 | 104 |
| Skatt på årets resultat | 61 | 5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 273 | 69 | 221 | 210 | −51 | −26 | 104 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 087 | 2 145 | 2 245 | 880 | 314 | 372 | 486 |
| Anläggningstillgångar | 1 430 | 1 204 | 699 | 488 | 198 | 238 | 314 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 373 | 1 146 | 639 | 427 | 137 | 178 | 254 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 137 | 178 | 254 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 398 | 438 | 456 | 427 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 975 | 708 | 183 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 58 | 58 | 61 | 61 | 61 | 61 | 61 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 53 | 53 | 53 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 3 | 3 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 657 | 941 | 1 545 | 393 | 117 | 134 | 172 |
| Varulager m.m. | 12 | 5 | 24 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 5 | 24 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 444 | 794 | 816 | 381 | 73 | 112 | 167 |
| Kundfordringar | 72 | 574 | 623 | 108 | 14 | 75 | 117 |
| Övriga fordringar | 115 | 214 | 192 | 273 | 59 | 37 | 50 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 257 | 6 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 201 | 142 | 706 | 11 | 44 | 22 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 087 | 2 145 | 2 245 | 880 | 314 | 372 | 486 |
| Eget kapital | 949 | 676 | 607 | 386 | 177 | 228 | 253 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 848 | 575 | 507 | 286 | 76 | 128 | 153 |
| Balanserat resultat | 575 | 507 | 286 | 76 | 128 | 153 | 49 |
| Årets resultat | 273 | 69 | 221 | 210 | −51 | −26 | 104 |
| Obeskattade reserver | 296 | 150 | – | – | – | 0 | 52 |
| Periodiseringsfonder | 111 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 186 | 150 | – | – | – | 0 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 842 | 1 319 | 1 638 | 494 | 138 | 144 | 181 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 40 | 170 | 61 | 54 | 27 | 5 |
| Skulder till koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 726 | 1 229 | 1 418 | 383 | 76 | 118 | 176 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 76 | 128 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 | 3 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 53 | 53 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 | 2018-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 341 | 1 285 | 1 208 | 1 093 | 721 | 680 |
| Årets inköp | 56 | 78 | 115 | 372 | 41 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 944 | 847 | 752 | 665 | 584 | 502 |
| Årets avskrivningar | 97 | 95 | 86 | 82 | 81 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 | 2018-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 721 | 680 | 680 | 680 | 680 | 555 |
| Årets inköp | 41 | – | 0 | – | 124 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | 502 | 426 | 426 | 304 |
| Årets avskrivningar | 81 | – | 76 | – | 122 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 975 | 708 | 183 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- DINGTUNA FRÄNDESTA 6, 725 92 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1990-05-08
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva kakelugnsmakeri, murnings- och plattsättningsarbeten samt utföra underhålls- och utvecklingstjänster inom flygindustrin.
Bankgironummer
- 583-2878
- Wasaugnen AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför tjänster inom tillverkning och försäljning av kakelugnar samt underhålls- och utvecklingstjänster inom flygindustrin. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.