Start › Dalarnas län › Falun
Stren Invest Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 66 | 2 581 | 0 | 253 |
| Nettoomsättning | 15 | 97 | 9 | 253 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −8 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter | 51 | 2 484 | – | – |
| Rörelsekostnader | 134 | 318 | 46 | 247 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 13 | 5 | 56 |
| Övriga externa kostnader | 37 | 108 | 45 | 140 |
| Personalkostnader | 90 | 198 | −3 | 51 |
| Rörelseresultat | −68 | 2 263 | −46 | 7 |
| Finansiella poster | 0 | −1 745 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 745 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −68 | 517 | −46 | 6 |
| Resultat före skatt | −68 | 517 | −46 | 6 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 84 | – | – |
| Årets resultat | −81 | 433 | −46 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 215 | 645 | 841 | 885 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 825 | 825 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 825 | 825 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 825 | 825 |
| Omsättningstillgångar | 215 | 645 | 16 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 1 | 16 | 60 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 14 | 22 |
| Övriga fordringar | 102 | 1 | 2 | 37 |
| Kassa och bank | 113 | 644 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 215 | 645 | 841 | 885 |
| Eget kapital | 117 | 543 | 227 | 273 |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Fritt eget kapital | 7 | 433 | 117 | 163 |
| Balanserat resultat | 88 | 0 | 163 | 157 |
| Årets resultat | −81 | 433 | −46 | 6 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 600 | 600 |
| Övriga skulder | – | 0 | 600 | 600 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 102 | 14 | 12 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | 98 | 78 | 4 | 8 |
| Övriga skulder | 0 | 24 | 6 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 345 | 117 | – |
| Medel att disponera | – | 433 | 117 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen avser att avveckla bolaget under 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har under 2020 varit i stort sett vilande, varpå omsättningen tillfälligt minskat betydligt i omfattning. I år har viss verksamhet förekommit och omsättningen ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har under året varit i stort sett vilande, varpå omsättningen tillfälligt minskat betydligt i omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut sålt den mark i Nykvarn man ägt i syfte att exploatera.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 825 | 825 | 825 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 825 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1990-05-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt konsulting inom byggnadsbranschen och därmed förenlig verksamhet jämte äga och förvalta fast och lös egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet samt konsulting inom byggbranchen. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året vart vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.