Start › Stockholms län › Grödinge
Vägdikningsbolaget Hans Eriksson Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 556 | 3 729 | 3 649 | 2 783 | 1 474 |
| Nettoomsättning | 3 524 | 3 717 | 3 649 | 2 783 | 1 474 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 761 | 3 722 | 3 368 | 3 199 | 1 942 |
| Råvaror och förnödenheter | 126 | 315 | 399 | 1 072 | 725 |
| Handelsvaror | 1 403 | 1 243 | 1 197 | 633 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 747 | 579 | 417 | 376 | 438 |
| Personalkostnader | 714 | 815 | 559 | 569 | 689 |
| Av- och nedskrivningar | 771 | 771 | 797 | 549 | 49 |
| Rörelseresultat | −205 | 7 | 281 | −416 | −468 |
| Finansiella poster | 0 | 33 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 35 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | 40 | 281 | −416 | −468 |
| Bokslutsdispositioner | 203 | 47 | −250 | 384 | 480 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 476 |
| Förändring av överavskrivningar | 203 | 47 | −250 | 384 | 4 |
| Resultat före skatt | −3 | 87 | 31 | −32 | 11 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 20 | −20 | 0 | 8 |
| Årets resultat | −6 | 67 | 50 | −32 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 263 | 3 941 | 4 514 | 5 134 | 1 492 |
| Anläggningstillgångar | 1 649 | 2 419 | 3 190 | 3 947 | 496 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 934 | 1 634 | 2 334 | 3 034 | 0 |
| Goodwill | 934 | 1 634 | 2 334 | 3 034 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 715 | 785 | 856 | 913 | 496 |
| Byggnader och mark | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 713 | 783 | 853 | 910 | 492 |
| Omsättningstillgångar | 1 614 | 1 521 | 1 324 | 1 187 | 995 |
| Varulager m.m. | 367 | 387 | 335 | 175 | 59 |
| Råvaror och förnödenheter | 367 | 387 | 335 | 175 | 59 |
| Kortfristiga fordringar | 806 | 434 | 260 | 378 | 88 |
| Kundfordringar | 440 | 345 | 120 | 290 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 196 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 102 | 89 | 106 | 88 | 88 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 34 | – | – |
| Kassa och bank | 441 | 701 | 729 | 635 | 848 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 263 | 3 941 | 4 514 | 5 134 | 1 492 |
| Eget kapital | 623 | 628 | 761 | 711 | 743 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 503 | 508 | 641 | 591 | 623 |
| Balanserat resultat | 508 | 441 | 591 | 623 | 619 |
| Årets resultat | −6 | 67 | 50 | −32 | 4 |
| Obeskattade reserver | 0 | 203 | 250 | 0 | 384 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 203 | 250 | 0 | 384 |
| Långfristiga skulder | 2 413 | 2 695 | 3 302 | 4 065 | 0 |
| Övriga skulder | 2 413 | 2 695 | 3 302 | 4 065 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 227 | 414 | 201 | 358 | 364 |
| Leverantörsskulder | 59 | 222 | 50 | 85 | 197 |
| Övriga skulder | 137 | 120 | 110 | 131 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 71 | 40 | 141 | 147 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 | 19 | 18 | 18 | 17 | 16 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – |
Goodwill
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 566 | 1 866 | 1 166 | 466 | 0 |
| Årets avskrivningar | 700 | 700 | 700 | 466 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 533 | 3 533 | 3 533 | 3 493 | 2 993 | 2 912 |
| Årets inköp | – | – | 40 | 500 | 80 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 820 | 2 749 | 2 679 | 2 583 | 2 500 | 2 453 |
| Årets avskrivningar | 70 | 70 | 96 | 83 | 48 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 32, 147 07 GRÖDINGE
- Registrerat
- 1990-03-30
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra grävnings-, planerings-, diknings- och släntningsarbeten samt tillverkning av skopor, förlängnings- bommar, skyddsräcken samt övriga svetsarbeten med stålprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5736-5942
- VÄGDIKNINGSBOLAGET HANS ERIKSSON AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Botkyrka
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför grävnings-, planerings-, diknings- och släntningsarbeten. Bolaget har reparationsverkstad för fordon, som hyrs av Gradall Planering. Detta medför att miljöfarlig verksamhet uppstår med oljor, kemikalier, batterier, etc. Bolaget uppfyller myndigheternas krav på hantering av dessa miljöfarliga produkter. Bolagets inköp av fordon de senaste åren har varit anpassade efter de miljökrav som ställs för att bedriva denna verksamhet. Det är bolagets trettiofemte verksamhetsår. Företaget har sitt säte i Botkyrka .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.