Start › Västerbottens län › Umeå
M. Stenmark Invest Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 306 | 2 142 | 903 | 1 296 |
| Nettoomsättning | 145 | 538 | 754 | 882 |
| Övriga rörelseintäkter | 161 | 1 603 | 150 | 413 |
| Rörelsekostnader | 188 | 1 534 | 738 | 1 268 |
| Handelsvaror | 27 | 228 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 158 | 1 048 | 487 | 537 |
| Personalkostnader | 3 | 44 | 67 | 540 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 214 | 184 | 191 |
| Rörelseresultat | 118 | 608 | 165 | 27 |
| Finansiella poster | 12 | −163 | 45 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −207 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 48 | 47 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 446 | 210 | 27 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 88 | −163 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | −25 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 88 | −138 | 0 |
| Resultat före skatt | 131 | 533 | 47 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 157 | 17 | 1 |
| Årets resultat | 103 | 376 | 30 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 328 | 1 945 | 4 868 | 4 924 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 139 | 1 710 | 1 518 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 139 | 1 660 | 1 468 |
| Byggnader och mark | 0 | 922 | 1 276 | 1 424 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 216 | 384 | 44 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 328 | 806 | 3 158 | 3 406 |
| Varulager m.m. | 0 | 636 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 636 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 169 | 314 | 2 002 |
| Kundfordringar | 0 | 8 | 192 | 1 468 |
| Fordringar hos koncernföretag | 237 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 90 | 16 | 57 | 108 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 145 | 65 | 426 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 2 845 | 1 404 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 328 | 1 945 | 4 868 | 4 924 |
| Eget kapital | 241 | 4 368 | 4 588 | 4 558 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 121 | 4 248 | 4 468 | 4 438 |
| Balanserat resultat | 18 | 3 872 | 4 438 | 4 412 |
| Årets resultat | 103 | 376 | 30 | 26 |
| Obeskattade reserver | – | – | 163 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 25 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 138 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | −2 820 | 0 | 116 |
| Checkräkningskredit | 0 | −2 820 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 87 | 397 | 117 | 251 |
| Leverantörsskulder | 0 | 160 | 43 | 35 |
| Skatteskulder | 87 | 93 | 7 | 7 |
| Övriga skulder | 0 | 117 | 48 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 27 | 20 | 165 |
| Ställda säkerheter | – | – | 3 770 | 3 770 |
| Företagsinteckningar | – | – | 2 300 | 2 300 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 1 470 | 1 470 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänsyn till att likvidation pågår lämnas inget förslag beträffande resultatdisposition.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 50 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 144 | 4 205 | 4 252 | 4 252 | 4 252 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 144 | 1 061 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 2 222 | 3 152 | 2 977 | 2 828 | 2 660 |
| Årets avskrivningar | – | 130 | – | 148 | 168 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 061 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 278 | 2 278 | 2 278 | 1 939 | 1 939 |
| Årets inköp | – | – | – | 420 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 278 | – | – | 80 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 2 062 | 1 978 | 1 894 | 1 895 | 1 872 |
| Årets avskrivningar | – | 84 | – | 0 | 23 | – |
| Återförda avskrivningar | 2 062 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 127, 901 04 UMEÅ
- Registrerat
- 1990-04-19
- Bransch
- Reparation och underhåll av motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva service och reparationer av snöskotrar. Försäljning av ATV, skotrar, skoterreservdelar och tillbehör, fritidsprodukter. Uthyrning av skotrar och tillbehör samt lokaler. Service och försäljning av hydraulkomponenter och hydraulslangtillverkning. Markentreprenad. Tillverkning och försäljning av ved samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Tärnaby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är avvecklad. Företaget har sitt säte i Tärnaby .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har gått i likvidation den 10 mars 2026. Bolagsverket utsåg likvidator i företaget den 24 mars 2026. Likvidatorn sökte kallelse på okända borgenärer den 25 mars 2026.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.