Start › Stockholms län › Tumba
Byggteknik i Tumba Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 644 | 3 828 | 2 970 |
| Nettoomsättning | 3 422 | 3 695 | 2 874 |
| Övriga rörelseintäkter | 223 | 133 | 96 |
| Rörelsekostnader | 2 110 | 1 966 | 2 250 |
| Handelsvaror | 11 | 7 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 977 | 680 | 531 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | −18 |
| Av- och nedskrivningar | 949 | 1 105 | 1 724 |
| Övriga rörelsekostnader | 172 | 175 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 535 | 1 862 | 719 |
| Finansiella poster | 8 817 | 6 970 | 3 270 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 8 820 | 7 000 | 3 295 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 31 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 352 | 8 832 | 3 989 |
| Bokslutsdispositioner | −431 | 143 | 107 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −384 | −678 | −150 |
| Förändring av överavskrivningar | −47 | 822 | 257 |
| Resultat före skatt | 9 921 | 8 976 | 4 096 |
| Skatt på årets resultat | 237 | 419 | 174 |
| Årets resultat | 9 683 | 8 556 | 3 923 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 34 454 | 31 125 | 23 526 |
| Anläggningstillgångar | 14 469 | 18 642 | 15 631 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 369 | 18 542 | 15 481 |
| Byggnader och mark | 12 860 | 16 498 | 11 313 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 509 | 2 044 | 4 168 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 150 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 19 985 | 12 484 | 7 895 |
| Kortfristiga fordringar | 10 476 | 8 912 | 4 396 |
| Kundfordringar | 38 | 38 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 10 249 | 8 598 | 4 396 |
| Övriga fordringar | 92 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 96 | 276 | 0 |
| Kassa och bank | 9 509 | 3 572 | 3 499 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 34 454 | 31 125 | 23 526 |
| Eget kapital | 30 403 | 26 520 | 19 493 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 30 283 | 26 400 | 19 373 |
| Balanserat resultat | 20 600 | 17 843 | 15 451 |
| Årets resultat | 9 683 | 8 556 | 3 923 |
| Obeskattade reserver | 3 565 | 3 134 | 3 278 |
| Periodiseringsfonder | 2 982 | 2 598 | 1 920 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 583 | 536 | 1 358 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 35 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 1 471 | 720 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 34 | 240 |
| Leverantörsskulder | 21 | 18 | 7 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 168 | 0 |
| Skatteskulder | 347 | 264 | 93 |
| Övriga skulder | 92 | 171 | 129 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 817 | 251 |
| Ställda säkerheter | 9 657 | 9 675 | 8 700 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Fastighetsinteckningar | 8 657 | 8 675 | 7 700 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Byggteknik i Tumba Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Byggteknik i Tumba Aktiebolags finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Byggteknik i Tumba Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Byggteknik i Tumba AB för räkenskapsåret 2023-09-01 -- 2024-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Byggteknik i Tumba ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Byggteknik i Tumba AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 150 | 150 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 50 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 744 | 19 186 | 13 807 | 13 807 |
| Årets inköp | 0 | 5 380 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 443 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 884 | 2 689 | 2 494 | 2 299 |
| Årets avskrivningar | 195 | 195 | 195 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 432 | 9 595 | 11 407 | 10 570 |
| Årets inköp | 264 | 69 | 1 028 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 428 | 1 881 | 192 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 922 | 7 551 | 7 239 | 5 902 |
| Årets avskrivningar | 754 | 910 | 1 529 | – |
| Återförda avskrivningar | 4 383 | 597 | 192 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÖDINGEVÄGEN 55 B, 147 31 TUMBA
- Registrerat
- 1990-04-11
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg- och anläggningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5036-8992
- BYGGTEKNIK I TUMBA AB
kontrollerat 2026-10-03 - 5698-1426
- BYGGTEKNIK I TUMBA AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-02-25)
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet och fastighetsförvaltning. Bolaget är moderbolag till Byggteknik i Tumba Produktion AB, org.nr 556659-6887 med säte i Botkyrka. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året minskat sin ägarandel i Byggteknik Produktion AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Byggteknik i Tumba Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet och fastighetsförvaltning. Bolaget är moderbolag till Byggteknik i Tumba Produktion AB, org.nr 556659-6887 med säte i Botkyrka. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Byggteknik i Tumba Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet och fastighetsförvaltning. Bolaget är moderbolag till Byggteknik i Tumba Produktion AB, org.nr 556659-6887 och Byggteknik T Mark och Anläggning AB org.nr 559097-3722 båda med säte i Botkyrka. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisn