Larowi Åkeri Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 84 | 1 305 | 1 506 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 84 | 825 | 1 506 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 480 | 0 |
| Rörelsekostnader | 247 | 254 | 419 | 487 | 342 | 452 | 1 046 | 1 401 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 567 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 27 | 38 | 42 | 29 | 39 | 332 | 33 |
| Personalkostnader | 223 | 227 | 381 | 445 | 313 | 413 | 714 | 546 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 255 |
| Rörelseresultat | −247 | −254 | −419 | −487 | −342 | −368 | 259 | 105 |
| Finansiella poster | 162 | 144 | 63 | 102 | 246 | −8 | 206 | −78 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 162 | 139 | 91 | 100 | 241 | 6 | 213 | −65 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 3 | 4 | 5 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 31 | 2 | 0 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −84 | −111 | −355 | −385 | −96 | −375 | 465 | 28 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 67 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 67 |
| Resultat före skatt | −84 | −111 | −355 | −385 | −96 | −375 | 465 | 94 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 121 | 24 |
| Årets resultat | −84 | −111 | −355 | −385 | −96 | −375 | 344 | 70 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 219 | 459 | 772 | 1 314 | 1 877 | 2 159 | 2 785 | 3 085 |
| Anläggningstillgångar | 128 | 380 | 735 | 1 183 | 1 552 | 2 101 | 2 343 | 2 655 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 680 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 680 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 128 | 380 | 735 | 1 183 | 1 552 | 2 101 | 2 343 | 1 975 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 128 | 380 | 735 | 1 183 | 1 552 | 2 101 | 2 343 | 1 975 |
| Omsättningstillgångar | 92 | 79 | 37 | 131 | 326 | 58 | 442 | 430 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 0 | 9 | 5 | 4 | 4 | 5 | 233 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 130 |
| Övriga fordringar | 54 | 0 | 9 | 5 | 4 | 4 | 5 | 103 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 38 | 79 | 28 | 126 | 321 | 54 | 437 | 197 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 219 | 459 | 772 | 1 314 | 1 877 | 2 159 | 2 785 | 3 085 |
| Eget kapital | 147 | 435 | 741 | 1 284 | 1 852 | 2 125 | 2 726 | 2 544 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 27 | 315 | 621 | 1 164 | 1 732 | 2 005 | 2 606 | 2 424 |
| Balanserat resultat | 111 | 426 | 977 | 1 549 | 1 828 | 2 381 | 2 262 | 2 354 |
| Årets resultat | −84 | −111 | −355 | −385 | −96 | −375 | 344 | 70 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 233 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 233 |
| Kortfristiga skulder | 73 | 24 | 31 | 30 | 25 | 34 | 59 | 308 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 61 | 12 | 19 | 19 | 13 | 23 | 55 | 92 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 11 | 11 | 11 | 0 | 10 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | – | – | 0 | 680 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 27 | 204 | 195 | 188 | – | 177 | 225 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 2 005 | 2 606 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens avvikelse med mer än 30% beror på att den aktiva åkeriverksamheten för Malmö LBC upphörde föregående räkenskapsår samt att andelarna i Malmö LBC avyttrades.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-07-01 | 2018-06-30 | 2017-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 215 | 479 | 847 | 1 631 | 1 631 | 2 187 | 2 415 | 1 939 | 2 011 | 1 851 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 404 | – | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 264 | 368 | 417 | – | – | 228 | −404 | – | 163 | – |
| Omklassificeringar | – | – | −366 | – | −556 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 88 | 99 | 112 | 81 | 79 | 86 | 72 | – | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 31 | 2 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-07-01 | 2018-06-30 | 2017-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 | 14 | 14 | 14 | 106 | 2 602 | 2 602 | 2 602 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 92 | 2 497 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 14 | 14 | 14 | 14 | 106 | 1 922 | 1 922 | 1 667 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 92 | 1 817 | – | −255 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 1990-01-31
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva åkerirörelse jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom åkerirörelse. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.