Ungere Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 36 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 36 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 21 | 0 |
| Rörelsekostnader | 35 | 19 | 13 | 21 | 25 | 150 | 264 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 19 | 13 | 21 | 25 | 116 | 179 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 34 | 53 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | −19 | −13 | −21 | −25 | −111 | −228 |
| Finansiella poster | 7 515 | 163 | 352 | 170 | 392 | 1 448 | 432 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 995 | 33 | 160 | 0 | 92 | 72 | 9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 521 | 131 | 192 | 171 | 300 | 1 377 | 424 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 480 | 144 | 339 | 149 | 366 | 1 337 | 204 |
| Bokslutsdispositioner | 971 | 73 | 59 | 175 | 35 | 48 | 61 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 971 | 73 | 59 | 175 | 35 | −40 | 77 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 88 | −16 |
| Resultat före skatt | 8 451 | 217 | 398 | 324 | 401 | 1 386 | 266 |
| Skatt på årets resultat | 1 315 | 57 | 59 | 79 | 70 | 283 | 78 |
| Årets resultat | 7 136 | 161 | 339 | 245 | 332 | 1 103 | 188 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 312 | 11 582 | 11 699 | 11 659 | 11 931 | 11 796 | 10 968 |
| Anläggningstillgångar | 414 | 4 694 | 4 694 | 4 691 | 4 691 | 4 695 | 4 727 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 153 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 137 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 414 | 4 678 | 4 678 | 4 675 | 4 675 | 4 679 | 4 575 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 58 | 58 | 55 | 55 | 59 | 59 |
| Andra långfristiga fordringar | 414 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 516 |
| Omsättningstillgångar | 7 899 | 6 888 | 7 005 | 6 968 | 7 241 | 7 102 | 6 241 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 20 | 9 | 0 | 169 | 9 | 106 |
| Övriga fordringar | 0 | 20 | 9 | 0 | 169 | 9 | 106 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 6 658 | 6 728 | 6 705 | 6 713 | 6 873 | 6 058 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 6 658 | 6 728 | 6 705 | 6 713 | 6 873 | 6 058 |
| Kassa och bank | 7 898 | 210 | 268 | 262 | 359 | 220 | 77 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 312 | 11 582 | 11 699 | 11 659 | 11 931 | 11 796 | 10 968 |
| Eget kapital | 7 048 | 10 591 | 10 635 | 10 491 | 10 433 | 10 286 | 9 363 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 6 928 | 10 471 | 10 515 | 10 371 | 10 313 | 10 166 | 9 243 |
| Balanserat resultat | −208 | 10 310 | 10 176 | 10 126 | 9 981 | 9 063 | 9 056 |
| Årets resultat | 7 136 | 161 | 339 | 245 | 332 | 1 103 | 188 |
| Obeskattade reserver | 0 | 971 | 1 044 | 1 103 | 1 278 | 1 313 | 1 361 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 971 | 1 044 | 1 103 | 1 278 | 1 313 | 1 273 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 1 264 | 20 | 20 | 65 | 221 | 197 | 244 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 4 | – | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 1 242 | – | 0 | 41 | 200 | 177 | 49 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 169 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 6 928 | 209 | 205 | 195 | 187 | 185 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 10 371 | 10 313 | 10 166 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen omsättning under året då bolaget nu är helt vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har halverats från föreg år då bolaget under andra delen av räkenskapsåret har lagts i träda.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 414 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 620 | 4 516 |
| Årets inköp | −4 206 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 58 | 58 | 55 | 55 | 55 | 55 | 59 | 59 | 59 |
| Årets inköp | – | 0 | 7 | – | 0 | – | – | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 58 | 0 | 4 | – | 0 | – | 4 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 241 | 241 | 241 |
| Försäljningar och utrangeringar | 241 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 105 | 105 | 72 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 32 | – |
| Återförda avskrivningar | 105 | – | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Försäljningar och utrangeringar | 16 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 1990-02-08
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka medicinsk verksamhet samt forskning och undervisning, handel med värdepapper och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Borås.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget som tidigare bredrivit medicinsk verksamhet genom intresseföretag i Borås ligger från 1 januari 2021 vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.