Start › Stockholms län › Stockholm
Hanveden 1 Förvaltning AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 327 | 1 137 | 889 | 1 211 | 1 064 | 1 027 |
| Nettoomsättning | 1 327 | 1 137 | 889 | 1 211 | 1 064 | 1 027 |
| Rörelsekostnader | 762 | 712 | 761 | 725 | 835 | 762 |
| Handelsvaror | 530 | 518 | 637 | 505 | 513 | 563 |
| Övriga externa kostnader | 173 | 135 | 84 | 160 | 270 | 148 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 59 | 39 | 59 | 52 | 51 |
| Rörelseresultat | 564 | 424 | 128 | 487 | 229 | 265 |
| Finansiella poster | 32 | 41 | 29 | 7 | 1 | −23 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 32 | 41 | 29 | 7 | 1 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 597 | 465 | 157 | 494 | 230 | 242 |
| Resultat före skatt | 597 | 465 | 157 | 494 | 230 | 242 |
| Skatt på årets resultat | 123 | 96 | 33 | 102 | 61 | 53 |
| Årets resultat | 474 | 369 | 125 | 392 | 169 | 189 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 148 | 2 665 | 2 144 | 2 247 | 2 009 | 1 718 |
| Anläggningstillgångar | 941 | 1 000 | 1 059 | 1 098 | 1 157 | 1 169 |
| Materiella anläggningstillgångar | 941 | 1 000 | 1 059 | 1 098 | 1 157 | 1 169 |
| Byggnader och mark | 932 | 982 | 1 033 | 1 067 | 1 118 | 1 169 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 17 | 25 | 31 | 39 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 207 | 1 665 | 1 085 | 1 149 | 852 | 549 |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 93 | 152 | 150 | 145 | 114 |
| Kundfordringar | – | 0 | 37 | 40 | 8 | 7 |
| Övriga fordringar | 84 | 67 | 90 | 45 | 68 | 94 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 26 | 25 | 64 | 69 | 14 |
| Kassa och bank | 2 096 | 1 572 | 934 | 999 | 707 | 435 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 148 | 2 665 | 2 144 | 2 247 | 2 009 | 1 718 |
| Eget kapital | 2 892 | 2 418 | 2 049 | 1 924 | 1 532 | 1 363 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 772 | 2 298 | 1 929 | 1 804 | 1 412 | 1 243 |
| Balanserat resultat | 2 298 | 1 929 | 1 804 | 1 412 | 1 243 | 1 054 |
| Årets resultat | 474 | 369 | 125 | 392 | 169 | 189 |
| Kortfristiga skulder | 257 | 247 | 95 | 323 | 477 | 355 |
| Leverantörsskulder | 42 | 48 | 30 | 92 | 159 | 47 |
| Skatteskulder | 52 | 0 | 0 | 64 | – | – |
| Övriga skulder | 41 | 42 | 42 | 43 | 221 | 205 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 122 | 157 | 24 | 125 | 97 | 103 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 543 | 2 543 | 2 543 | 2 543 | 2 543 | 2 543 | 2 543 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 611 | 1 561 | 1 510 | 1 476 | 1 425 | 1 374 | 1 323 |
| Årets avskrivningar | 51 | 51 | 34 | 51 | 51 | 51 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 40 | 40 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 31 | 23 | 15 | 9 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 5 | 8 | 1 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SIBYLLEGATAN 33 LGH 1501, 114 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1990-01-25
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva: förvaltning av fast och lös egendom, köp och försäljning av värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5710-7542
- BO DAHLGREN FÖRV AB
kontrollerat 2026-10-03 - 5821-0980
- Bo Dahlgren Förv AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget innehar en fastighet (tomträtt) i Stockholm stad som vid taxering betecknats som hyreshusenhet, innehållande främst bostäder. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.