Start › Södermanlands län › Vingåker
Vretsta Fastighets Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 168 | 2 076 | 2 021 | 2 046 |
| Nettoomsättning | 2 168 | 2 076 | 2 019 | 2 046 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 775 | 1 500 | 1 481 | 1 610 |
| Övriga externa kostnader | 1 327 | 1 229 | 1 361 | 1 006 |
| Personalkostnader | 342 | 164 | 13 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 107 | 107 | 107 | 107 |
| Rörelseresultat | 393 | 576 | 540 | 436 |
| Finansiella poster | −128 | −188 | −184 | −76 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 129 | 189 | 185 | 76 |
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 388 | 356 | 360 |
| Resultat före skatt | 265 | 388 | 356 | 360 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 80 | 73 | 74 |
| Årets resultat | 210 | 309 | 283 | 286 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 621 | 4 657 | 4 617 | 4 860 |
| Anläggningstillgångar | 3 914 | 4 021 | 4 128 | 4 235 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 914 | 4 021 | 4 128 | 4 235 |
| Byggnader och mark | 3 914 | 4 021 | 4 128 | 4 235 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 707 | 636 | 489 | 625 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 35 | 162 | 90 |
| Kundfordringar | 83 | 0 | 49 | 0 |
| Övriga fordringar | 96 | 35 | 52 | 35 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 61 | 54 |
| Kassa och bank | 528 | 601 | 327 | 536 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 621 | 4 657 | 4 617 | 4 860 |
| Eget kapital | 814 | 804 | 696 | 613 |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Fritt eget kapital | 564 | 554 | 446 | 363 |
| Balanserat resultat | 354 | 246 | 163 | 77 |
| Årets resultat | 210 | 309 | 283 | 286 |
| Långfristiga skulder | 3 550 | 3 650 | 3 750 | 3 850 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 550 | 3 650 | 3 750 | 3 850 |
| Kortfristiga skulder | 256 | 203 | 172 | 397 |
| Skulder till kreditinstitut | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 0 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 23 | 44 | 23 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 133 | 49 | 49 | 103 |
| Ställda säkerheter | 17 164 | 17 164 | 17 164 | 17 164 |
| Företagsinteckningar | 17 164 | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | 17 164 | 17 164 | 17 164 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 504 | 6 504 | 6 504 | 6 504 | 6 504 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 589 | 2 483 | 2 376 | 2 269 | 2 162 |
| Årets avskrivningar | 107 | 107 | 107 | 107 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KÖPMANGATAN 17, 643 30 VINGÅKER
- Registrerat
- 1990-01-17
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, konsultativ verksamhet samt entreprenad inom detaljhandel, ekonomi samt administration samt jord- och skogsbruk, köp och försäljning av värdepapper, köp och försäljning av fastigheter, skrivbyråverksamhet, konsultverksamhet försäkringar, import av alkoholhaltiga drycker i enlighet med alkoholinspektionens tillstånd och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5325-2508
- VRETSTA FASTIGHETS AB
kontrollerat 2026-10-03
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-23
- Senaste annonsen
- 2022-02-23
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Vingåker registrerades år 1990 och bedriver sedan dess fastighetsförvaltning och entreprenadverksamhet i Vingåkers kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.