Start › Dalarnas län › Sälen
Bergmans Transporter i Sälen Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 391 | 436 | 921 | 934 | 1 056 | 1 233 |
| Nettoomsättning | 391 | 361 | 921 | 1 001 | 1 015 | 1 159 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 75 | 0 | −67 | 41 | 74 |
| Rörelsekostnader | 354 | 353 | 517 | 664 | 871 | 930 |
| Råvaror och förnödenheter | 29 | 31 | 99 | 114 | 200 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 198 | 167 | 288 | 404 | 299 | 253 |
| Personalkostnader | 10 | 1 | 0 | −3 | 161 | 322 |
| Av- och nedskrivningar | 117 | 154 | 131 | 148 | 151 | 107 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 60 | 0 |
| Rörelseresultat | 38 | 83 | 404 | 270 | 185 | 303 |
| Finansiella poster | 0 | 7 | −1 | −1 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 13 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 6 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 90 | 404 | 268 | 184 | 303 |
| Bokslutsdispositioner | 43 | −5 | 47 | 61 | 1 | −111 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 4 | – | – | – | 0 | −64 |
| Förändring av överavskrivningar | 39 | −5 | 47 | 61 | 1 | −47 |
| Resultat före skatt | 81 | 85 | 451 | 329 | 185 | 192 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 19 | 94 | 63 | 39 | 41 |
| Årets resultat | 62 | 66 | 356 | 267 | 146 | 150 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 322 | 1 362 | 1 599 | 1 388 | 1 213 | 1 229 |
| Anläggningstillgångar | 169 | 286 | 262 | 317 | 465 | 538 |
| Materiella anläggningstillgångar | 169 | 286 | 262 | 317 | 465 | 538 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 169 | 286 | 262 | 317 | 465 | 538 |
| Omsättningstillgångar | 1 153 | 1 077 | 1 338 | 1 071 | 748 | 691 |
| Kortfristiga fordringar | 188 | 128 | 149 | 1 071 | 239 | 122 |
| Kundfordringar | 52 | 97 | 90 | 242 | 150 | 0 |
| Övriga fordringar | 83 | 3 | 4 | 803 | 8 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 52 | 28 | 55 | 27 | 81 | 119 |
| Kassa och bank | 965 | 949 | 1 189 | 0 | 509 | 569 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 322 | 1 362 | 1 599 | 1 388 | 1 213 | 1 229 |
| Eget kapital | 1 141 | 1 079 | 1 204 | 848 | 581 | 435 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 021 | 959 | 1 084 | 728 | 461 | 315 |
| Balanserat resultat | 959 | 894 | 728 | 500 | 315 | 164 |
| Årets resultat | 62 | 66 | 356 | 267 | 185 | 150 |
| Obeskattade reserver | 124 | 167 | 162 | 209 | 270 | 271 |
| Periodiseringsfonder | 92 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 32 | 70 | 66 | 112 | 173 | 174 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 116 | 234 | 332 | 362 | 524 |
| Leverantörsskulder | 2 | 34 | 44 | 44 | 41 | 2 |
| Skatteskulder | – | 0 | 55 | 26 | 41 | 32 |
| Övriga skulder | 15 | 72 | 99 | 232 | 270 | 450 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 40 | 10 | 36 | 29 | 10 | 40 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 461 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2022 har sanktioner mot Ryssland fått konsekvenser på världsekonomin. Företaget är i dagsläget ej påverkat men bevakar utvecklingen och kan inte utesluta att en fortsatt likartad utveckling kan ge konsekvenser för företaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 246 | 1 246 | 1 128 | 1 052 | 1 052 | 1 023 | 781 |
| Årets inköp | 0 | 178 | 76 | – | 138 | 463 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 60 | – | – | 108 | 220 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 077 | 960 | 867 | 736 | 587 | 485 | 437 |
| Årets avskrivningar | 117 | 154 | 131 | 148 | 151 | 107 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 60 | – | – | 49 | 59 | – |
Om bolaget
- Adress
- BÄRVALLEN 391, 780 67 SÄLEN
- Registrerat
- 1989-11-30
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva uthyrning av arbetskraft och uthyrning av lagerplatser samt bedriva camping- och aktivitets- anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 687-9167
- BERGMANS TRANSPORTER I SÄLEN AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning av arbetskraft och uthyrning av lagerplatser. Bolaget har sitt säte i Malung-Sälens kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.