Start › Stockholms län › Stockholm
FörsäkringsInvest i Stockholm AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 768 | 7 913 | 6 610 | 8 957 |
| Nettoomsättning | 6 079 | 6 207 | 5 913 | 8 291 |
| Övriga rörelseintäkter | 689 | 1 706 | 697 | 667 |
| Rörelsekostnader | 7 241 | 7 392 | 7 589 | 9 238 |
| Övriga externa kostnader | 6 896 | 7 043 | 7 359 | 9 100 |
| Personalkostnader | 345 | 334 | 170 | 84 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 15 | 59 | 55 |
| Rörelseresultat | −473 | 521 | −979 | −281 |
| Finansiella poster | 413 | 369 | 815 | 547 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 246 | 454 | 721 | 562 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 17 | 19 | 144 | 35 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 201 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 51 | 105 | 51 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | 889 | −164 | 266 |
| Resultat före skatt | −60 | 889 | −164 | 266 |
| Årets resultat | −60 | 889 | −164 | 266 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 606 | 4 441 | 6 880 | 7 434 |
| Anläggningstillgångar | 1 929 | 1 810 | 4 648 | 4 580 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 813 | 2 843 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 2 788 | 2 843 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 25 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 929 | 1 810 | 1 835 | 1 737 |
| Andelar i koncernföretag | 16 | 16 | 14 | 15 |
| Andelar i intresseföretag | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Fordringar hos koncernföretag | 507 | 452 | 432 | 459 |
| Fordringar hos intresseföretag | 1 348 | 1 284 | 1 332 | 1 155 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 48 | 48 | 48 | 98 |
| Omsättningstillgångar | 2 677 | 2 631 | 2 232 | 2 854 |
| Kortfristiga fordringar | 2 492 | 2 203 | 2 007 | 2 685 |
| Fordringar hos koncernföretag | 699 | 813 | 716 | 562 |
| Övriga fordringar | 54 | 43 | 65 | 67 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 739 | 1 347 | 1 227 | 2 056 |
| Kassa och bank | 185 | 428 | 225 | 168 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 606 | 4 441 | 6 880 | 7 434 |
| Eget kapital | 1 039 | 1 099 | 2 440 | 2 664 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 919 | 979 | 2 320 | 2 544 |
| Balanserat resultat | 979 | 90 | 2 484 | 2 277 |
| Årets resultat | −60 | 889 | −164 | 266 |
| Långfristiga skulder | 261 | 261 | 1 211 | 1 335 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 950 | 1 073 |
| Övriga skulder | 261 | 261 | 261 | 262 |
| Kortfristiga skulder | 3 306 | 3 082 | 3 230 | 3 435 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 123 | 189 |
| Leverantörsskulder | 508 | 460 | 518 | 569 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 200 | 0 |
| Övriga skulder | 11 | 11 | 13 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 787 | 2 611 | 2 376 | 2 677 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 2 200 | 2 200 |
| Fastighetsinteckningar | – | 0 | 2 200 | 2 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 30 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för FörsäkringsInvest i Stockholm AB för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FörsäkringsInvest i Stockholm ABs finansiella ställning per den 30 juni 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till FörsäkringsInvest i Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för FörsäkringsInvest i Stockholm AB för räkenskapsåret 2023‑07‑01 ‑ 2024‑06‑30 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FörsäkringsInvest i Stockholm AB s finansiella ställning per den 30 juni 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till FörsäkringsInvest i Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I oktober har bolaget sålt fastigheten Malung-Sälen Rörbäcksnäs 20:322 för 3 800 000 kr. Bolaget har beslutat om utdelning med 2 200 000 kr på extra bolagstämma den 11 oktober 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för FörsäkringsInvest i Stockholm AB för räkenskapsåret 2022-07-01 - 2023-06-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FörsäkringsInvest i Stockholm ABs finansiella ställning per den 30 juni 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till FörsäkringsInvest i Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 14 | 15 | 15 |
| Årets inköp | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 | 0 | 1 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 | 48 | 48 | 98 | 98 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 50 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 3 606 | 3 606 | 3 606 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 606 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 818 | 763 | 708 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 55 | 55 | – |
| Återförda avskrivningar | 818 | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 507 | 452 | 432 | 459 | 450 |
| Årets inköp | 55 | 50 | 33 | 35 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 30 | 60 | 26 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 85 | 56 | 111 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 29 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 25 | 0 | 56 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 60 | 56 | 111 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 4 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 25 | 0 | 56 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRLANDSGATAN 16 4 TR, 111 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-12-15
- Bransch
- Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är försäkringsförmedling, investeringsrådgivning, förmedling av finansiella instrument, konsultverksamhet avseende rådgivning om finansiella tjänster och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5776-2189
- Försäkringsinvest AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-11-06)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2025-11-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäkringsförmedling, investeringsrådgivning, förmedling av finansiella instrument, konsultverksamhet avseende rådgivning om finansiella tjänster och handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.