Start › Stockholms län › Djursholm
C Felländer CF AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 61 | 280 |
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 60 | 279 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | 61 | 55 | 37 | 66 | −307 | 577 | 401 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 55 | 37 | 66 | 158 | 91 | 57 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | −465 | 486 | 344 |
| Rörelseresultat | −61 | −51 | −37 | −66 | 307 | −516 | −122 |
| Finansiella poster | 4 408 | −60 | 288 | 1 218 | 3 229 | 3 384 | 977 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 491 | 167 | 452 | 1 295 | 3 293 | 3 511 | 1 063 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 83 | 228 | 164 | 77 | 64 | 127 | 86 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 347 | −112 | 251 | 1 152 | 3 536 | 2 868 | 856 |
| Resultat före skatt | 4 347 | −112 | 251 | 1 152 | 3 536 | 2 868 | 856 |
| Skatt på årets resultat | 871 | 0 | 54 | 239 | 619 | 614 | 146 |
| Årets resultat | 3 476 | −112 | 196 | 913 | 2 916 | 2 254 | 710 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 582 | 14 036 | 12 954 | 11 463 | 10 537 | 12 086 | 8 535 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 582 | 14 036 | 12 954 | 11 463 | 10 537 | 12 086 | 8 535 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 53 | 8 | 715 | 23 | 40 | 0 |
| Övriga fordringar | 11 | 53 | 8 | 715 | 23 | 40 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 8 565 | 13 970 | 12 938 | 10 716 | 10 514 | 11 982 | 8 526 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 8 565 | 13 970 | 12 938 | 10 716 | 10 514 | 11 982 | 8 526 |
| Kassa och bank | 6 | 13 | 7 | 32 | 0 | 63 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 582 | 14 036 | 12 954 | 11 463 | 10 537 | 12 086 | 8 535 |
| Eget kapital | 7 128 | 8 257 | 8 369 | 8 172 | 7 259 | 4 343 | 2 089 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 7 028 | 8 157 | 8 269 | 8 072 | 7 159 | 4 243 | 1 989 |
| Balanserat resultat | 3 552 | 8 269 | 8 072 | 7 159 | 4 243 | 1 989 | 1 279 |
| Årets resultat | 3 476 | −112 | 196 | 913 | 2 916 | 2 254 | 710 |
| Långfristiga skulder | 554 | 5 700 | 4 249 | 2 336 | 1 924 | 6 428 | 5 851 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 1 924 | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | 4 425 | 3 993 | 718 | – | 5 285 | 2 310 |
| Övriga skulder | 554 | 1 274 | 255 | 1 618 | – | 1 143 | 3 541 |
| Kortfristiga skulder | 900 | 79 | 336 | 955 | 1 355 | 1 315 | 596 |
| Förskott från kunder | 0 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 875 | 56 | 293 | 927 | 1 301 | 750 | 141 |
| Övriga skulder | 0 | −14 | – | – | 6 | 146 | 55 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 36 | 42 | 26 | 45 | 417 | 398 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 760 | 0 | 0 | – | – | 1 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 760 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 8 072 | 7 159 | 4 243 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ej bedrivit någon verksamhet under året vilket förklarar den minskade omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för C Felländer CF AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C Felländer CF ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till C Felländer CF AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för C Felländer CF AB för räkenskapsåret 2020-05-01 -- 2021-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C Felländer CF ABs finansiella ställning per den 30 april 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till C Felländer CF AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 |
| Ackumulerade avskrivningar | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
| Ackumulerade avskrivningar | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
Om bolaget
- Adress
- EMBLAVÄGEN 33 B, 182 67 DJURSHOLM
- Registrerat
- 1989-12-11
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta lös och och fast egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Ändamålet för bolagets verksamhet är att äga, förmedla och förvalta värdepapper och fast egendom samt att bedriva ekonomisk och juridisk konsultverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet. Från kalenderåret 2022 skall - enligt ägarens och styrelsens beslut - inte någon egentlig verksamhet bedrivas i bolaget. Det vill säga, bolaget är försatt i karantän (träda) enligt den så kallade 5:25 regeln, (kapitel 56 och 57 Inkomstskattelag (1999:1229). Karenstiden (trädaperioden) blir då åren 2022 till och med 2026. Företagets säte är Danderyd
Väsentliga händelser
Under verksamhetsåret har utdelning ägt rum vid extra bolagstämmor vid tre olika tillfällen, 2025-05-05, 300 000:-, 2026-02-14, 300 000 ;- och 2026-02-19, 4 005 032;-. Vid det sistnämnda tillfället har utdelningen skett genom s.k. sakutdelning av börsnoterade aktier. Vid redovisningen härav, har hänsyn tagits till de aktuella aktiernas anskaffningsvärde, vilket förklarar att ”Resultat efter finansiella poster” är så pass högt. Under rubriken Förändringar i eget kapital Vinstutdelning, anges den totala utdelningen, som skett under verksamhetsåret kapital till 4 605 032.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.