Start › Dalarnas län › Svärdsjö
Hyttfogden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 401 | 1 070 | 1 173 | 1 298 | 1 179 | 1 315 | 1 405 | 1 422 |
| Nettoomsättning | 401 | 1 036 | 1 173 | 1 298 | 1 098 | 1 292 | 1 405 | 1 422 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 34 | – | 0 | 81 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 193 | 617 | 776 | 737 | 742 | 589 | 835 | 904 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 256 | 190 | 140 | 158 | 184 | 236 | 205 |
| Personalkostnader | 34 | 361 | 586 | 548 | 519 | 351 | 588 | 666 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 50 | 65 | 50 | 0 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 | 10 |
| Rörelseresultat | 208 | 453 | 398 | 561 | 437 | 726 | 569 | 518 |
| Finansiella poster | 187 | −3 | 0 | −4 | −6 | −7 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 196 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 6 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 9 | 0 | 4 | 6 | 7 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 450 | 398 | 557 | 432 | 719 | 569 | 518 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | −114 | −100 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −50 | −114 | −100 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 345 | 336 | 298 | 557 | 432 | 719 | 569 | 518 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 72 | 63 | 115 | 95 | 154 | 126 | 116 |
| Årets resultat | 313 | 264 | 235 | 442 | 337 | 565 | 443 | 402 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 483 | 3 422 | 2 223 | 2 484 | 2 049 | 1 823 | 1 434 | 949 |
| Anläggningstillgångar | 3 282 | 3 282 | 1 617 | 17 | 149 | 215 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 133 | 198 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 133 | 198 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 282 | 3 282 | 1 617 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 2 450 | 2 450 | 17 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 832 | 832 | 1 600 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 201 | 140 | 607 | 2 467 | 1 899 | 1 608 | 1 434 | 949 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | – | 0 | 278 | 209 | 186 | 302 | 263 |
| Kundfordringar | 11 | – | 0 | 228 | 146 | 156 | 272 | 230 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Övriga fordringar | 33 | – | – | 0 | 33 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 50 | – | – | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 157 | 140 | 607 | 2 189 | 1 690 | 1 422 | 1 132 | 686 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 483 | 3 422 | 2 223 | 2 484 | 2 049 | 1 823 | 1 434 | 949 |
| Eget kapital | 2 545 | 2 282 | 2 018 | 2 283 | 1 841 | 1 504 | 1 189 | 747 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 495 | 2 232 | 1 968 | 2 233 | 1 791 | 1 454 | 1 139 | 697 |
| Balanserat resultat | 2 182 | 1 968 | 1 733 | 1 791 | 1 454 | 889 | 697 | 295 |
| Årets resultat | 313 | 264 | 235 | 442 | 337 | 565 | 443 | 402 |
| Obeskattade reserver | 264 | 214 | 100 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 264 | 214 | 100 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 375 | 563 | – | 0 | 112 | 142 | – | – |
| Övriga skulder | 375 | 563 | – | 0 | 112 | 142 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 298 | 363 | 105 | 200 | 95 | 177 | 244 | 203 |
| Leverantörsskulder | 0 | 14 | 0 | 6 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 16 | 21 | 0 | 35 | 157 | 114 |
| Övriga skulder | 192 | 211 | 89 | 173 | 95 | 140 | 83 | 88 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 107 | 126 | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | 133 | 198 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | 0 | 133 | 198 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | −50 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 233 | 1 791 | 1 454 | 1 139 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget successivt håller på att avveckla en av sina verksamhetsgrenar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 450 | 2 450 | 17 | 17 | 17 | 17 | 0 |
| Årets inköp | – | 2 450 | – | – | – | 17 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 17 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 832 | 832 | 1 600 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 1 600 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 768 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 232 | 232 | 16 | 16 |
| Årets inköp | – | – | 232 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 232 | – | 16 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 99 | 34 | 16 | 16 |
| Årets avskrivningar | 50 | 65 | 34 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 149 | – | 16 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BENGTSHEDEN 107, 790 23 SVÄRDSJÖ
- Registrerat
- 1989-09-19
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom och värdepapper. Bolaget skall även bedriva konsultation och rådgivning inom ekonomi och administration samt bokföring, bokslut och deklarationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 826-2388
- Hyttfogden AB
kontrollerat 2026-10-02 - 874-3361
- SVÄRDSJÖ RADIO & TV AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom och värdepapper. Bolaget skall även bedriva konsultation och rådgivning inom ekonomi och administration samt bokföring, bokslut och deklarationer. Företaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.