Start › Stockholms län › Solna
Headsite AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 739 | 2 281 | 2 764 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 1 646 | 2 149 | 2 671 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 92 | 132 | 93 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 039 | 2 449 | 2 755 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 015 | 806 | 1 125 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 836 | 1 279 | 863 | – | – | – |
| Personalkostnader | 189 | 364 | 749 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 18 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −301 | −169 | 9 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −300 | −168 | 9 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 15 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 0 | 15 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −300 | −168 | 24 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | −300 | −168 | 16 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 890 | 1 587 | 1 680 | 1 800 | 3 021 | 2 384 |
| Anläggningstillgångar | 243 | 243 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 243 | 243 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 243 | 243 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 647 | 1 344 | – | – | – | – |
| Varulager m.m. | 71 | 265 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 71 | 265 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 561 | 630 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 147 | 35 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 142 | 152 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 162 | 161 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 110 | 282 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 15 | 449 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 890 | 1 587 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 447 | 747 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 125 | 125 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 105 | 105 | – | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 321 | 622 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 621 | 790 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −300 | −168 | – | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 160 | 160 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 160 | 160 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 284 | 679 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 169 | 268 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 70 | 136 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 276 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 700 | 700 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 700 | 700 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Headsite AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Headsite AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Headsite AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Headsite AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Headsite AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Headsite AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 115 | 115 | 115 | 115 |
| Ackumulerade avskrivningar | 115 | 115 | 115 | 96 |
| Årets avskrivningar | – | – | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRETA GARBOS VÄG 21 B, 169 40 SOLNA
- Registrerat
- 1989-12-21
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet inom IT och ledarskap, utveckling och underhåll av IT samt tillhandahållande av innehållstjänster, programvaror och annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5373-4265
- HEADSITE AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-01)
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Headsite AB erbjuder drift och utvecklingstjänster inom IT. Bolaget är fokuserat i första hand på skolverksamheter så som systerbolaget Aprendere Skolor och andra skolor. Headsite har även ett antal externa kunder. Bolaget är dotterbolag till Great Living AB, 556697-1973, med säte i Täby.Bolaget har sitt säte i SOLNA.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Great Living AB
Visa källuppgift
jänster inom IT. Bolaget är fokuserat i första hand på skolverksamheter så som systerbolaget Aprendere Skolor och andra skolor. Headsite har även ett antal externa kunder. Bolaget är dotterbolag till Great Living AB, 556697-1973, med säte i Täby.Bolaget har sitt säte i SOLNA.
-
Great Living AB
Visa källuppgift
jänster inom IT. Bolaget är fokuserat i första hand på skolverksamheter så som systerbolaget Aprendere Skolor och andra skolor. Headsite har även ett antal externa kunder. Bolaget är dotterbolag till Great Living AB, 556697-1973, med säte i Täby.Bolaget har sitt säte i Stockholm.