Start › Stockholms län › Stockholm
Campania Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 137 | 310 | 279 | 231 | 355 |
| Nettoomsättning | 137 | 310 | 279 | 231 | 355 |
| Rörelsekostnader | 788 | 1 151 | 933 | 945 | 1 010 |
| Handelsvaror | 0 | 132 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 482 | 548 | 415 | 418 | 342 |
| Personalkostnader | 307 | 471 | 518 | 527 | 668 |
| Rörelseresultat | −651 | −841 | −654 | −714 | −656 |
| Finansiella poster | 58 | 430 | 301 | 0 | 30 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 50 | 400 | 300 | 0 | 30 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 30 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −593 | −411 | −353 | −714 | −625 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 569 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 569 |
| Resultat före skatt | −593 | −411 | −353 | −714 | −57 |
| Årets resultat | −593 | −411 | −353 | −714 | −57 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 690 | 1 630 | 1 995 | 2 516 | 3 378 |
| Anläggningstillgångar | 380 | 432 | 1 380 | 1 380 | 1 380 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 380 | 432 | 1 380 | 1 380 | 1 380 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 380 | 380 | 1 380 | 1 380 | 1 380 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 53 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 311 | 1 198 | 615 | 1 136 | 1 998 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 117 | 301 | 298 | 101 |
| Kundfordringar | 11 | 0 | 94 | 36 | 25 |
| Övriga fordringar | 96 | 84 | 189 | 241 | 67 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 33 | 17 | 21 | 9 |
| Kassa och bank | 176 | 1 081 | 315 | 838 | 1 897 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 690 | 1 630 | 1 995 | 2 516 | 3 378 |
| Eget kapital | 587 | 1 280 | 1 891 | 2 434 | 3 328 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 467 | 1 160 | 1 771 | 2 314 | 3 208 |
| Balanserat resultat | 1 060 | 1 571 | 2 124 | 3 028 | 3 264 |
| Årets resultat | −593 | −411 | −353 | −714 | −57 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 350 | 104 | 81 | 50 |
| Leverantörsskulder | 5 | 33 | 3 | 17 | 0 |
| Övriga skulder | 26 | 227 | 31 | 19 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 72 | 90 | 70 | 45 | 26 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 53 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 53 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 380 | 380 | 1 380 | 1 380 | 1 380 | 1 364 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 000 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- YNGLINGAGATAN 13 5 TR, 113 47 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-11-02
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang-, café-, pub-, nattklubbs- och hotellverksamhet, bedriva import och försäljning av livsmedel från Italien samt bedriva konsultverksamhet inom dessa områden, även bedriva uthyrning av konsulter/personal inom hotell och restaurang, äga och förvalta aktier, fast och lös egendom egendom, bedriva restaurangrörelse samt bedriva handel med fast egendom och ädelmetaller, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 824-3818
- Campania AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades i november 1989 och har bedrivit konsult samt leasingverksamhet inom transportbranschen fram till 1996. Perioden januari-augusti 1997 bedrevs restaurangverksamhet å egen regim, därefter har bolaget varit vilande fram till januari 2012, då bolaget återupptog konsultverksamheten inom hotell- och restaurangbranschen. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget haft färre konsultuppdrag, omsättningen minskade med 55 procent jämfört med föregående räkenskapsår och förklaras huvudsakligen av den lägre uppdragsvolymen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.