Start › Stockholms län › Stockholm
Dag Nelker Läkarpraktik Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 17 | 253 | 2 935 | 2 672 | 2 820 | 2 921 | 3 469 | 3 820 |
| Nettoomsättning | 17 | 253 | 2 935 | 2 672 | 2 820 | 2 767 | 3 469 | 3 820 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 154 | – | – |
| Rörelsekostnader | 405 | 994 | 2 786 | 2 720 | 2 507 | 2 233 | 2 494 | 2 681 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 146 | 1 143 | 1 073 | 819 | 129 | 277 | 337 |
| Övriga externa kostnader | 292 | 459 | 1 023 | 1 014 | 946 | 1 026 | 1 120 | 1 220 |
| Personalkostnader | 86 | 375 | 596 | 596 | 690 | 1 025 | 1 058 | 1 075 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 14 | 24 | 36 | 52 | 52 | 39 | 49 |
| Rörelseresultat | −388 | −741 | 149 | −48 | 314 | 688 | 975 | 1 139 |
| Finansiella poster | 33 | 24 | 101 | −24 | −102 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 26 | 18 | −7 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 6 | 7 | −24 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −100 | 0 | 100 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −3 | – | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −355 | −716 | 250 | −71 | 211 | 692 | 975 | 1 139 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 250 | 135 | −290 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 250 | 135 | −290 |
| Resultat före skatt | −355 | −716 | 250 | −71 | 211 | 942 | 1 111 | 849 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 30 | 0 | 74 | 199 | 243 | 191 |
| Årets resultat | −355 | −716 | 219 | −71 | 138 | 743 | 868 | 658 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 420 | 2 814 | 3 715 | 3 468 | 3 574 | 3 743 | 3 451 | 3 063 |
| Anläggningstillgångar | 109 | 0 | 14 | 38 | 74 | 126 | 178 | 95 |
| Materiella anläggningstillgångar | 109 | 0 | 14 | 38 | 74 | 126 | 178 | 95 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 109 | 0 | 14 | 38 | 74 | 126 | 178 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 2 311 | 2 814 | 3 702 | 3 430 | 3 500 | 3 616 | 3 273 | 2 968 |
| Kortfristiga fordringar | 479 | 527 | 892 | 767 | 502 | 396 | 189 | 391 |
| Kundfordringar | 0 | 9 | 303 | 222 | 206 | 196 | 98 | 272 |
| Övriga fordringar | 459 | 503 | 518 | 439 | 188 | – | 0 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 16 | 70 | 105 | 108 | 200 | 91 | 91 |
| Kortfristiga placeringar | 1 758 | 2 182 | 2 620 | 2 418 | 2 781 | 2 876 | 2 550 | 2 305 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 758 | 2 182 | 2 620 | 2 418 | 2 781 | 2 876 | 2 550 | 2 305 |
| Kassa och bank | 74 | 105 | 190 | 245 | 217 | 344 | 533 | 271 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 420 | 2 814 | 3 715 | 3 468 | 3 574 | 3 743 | 3 451 | 3 063 |
| Eget kapital | 2 367 | 2 722 | 3 438 | 3 294 | 3 440 | 3 303 | 2 690 | 2 252 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 247 | 2 602 | 3 318 | 3 174 | 3 320 | 3 183 | 2 570 | 2 132 |
| Balanserat resultat | 2 602 | 3 318 | 3 099 | 3 245 | 3 183 | 2 440 | 1 702 | 1 474 |
| Årets resultat | −355 | −716 | 219 | −71 | 138 | 743 | 868 | 658 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 250 | 385 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 250 | 385 |
| Kortfristiga skulder | 53 | 92 | 277 | 174 | 133 | 440 | 511 | 426 |
| Leverantörsskulder | 13 | 7 | 179 | 142 | 103 | 98 | 53 | 107 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 148 | 261 | 109 |
| Övriga skulder | 41 | 84 | 98 | 32 | 30 | 86 | 83 | 86 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 108 | 114 | 123 |
| Ställda säkerheter | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Företagsinteckningar | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 320 | 3 183 | 2 570 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år. Förändringen är hänförlig till en planerad nedtrappning av verksamheten i samband med ägarens pensionering, med målsättning att på sikt avveckla bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen under räkenskapsåret förklaras av att ägaren har fattat beslut om att avveckla verksamheten inom en snar framtid, vilket har påverkat försäljningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 427 | 1 296 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 1 233 | 1 233 |
| Årets inköp | 131 | 0 | – | – | – | 0 | 122 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 59 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 318 | 1 296 | 1 341 | 1 317 | 1 281 | 1 229 | 1 176 | 1 138 | 1 088 |
| Årets avskrivningar | 22 | 14 | 24 | 36 | 52 | 52 | 39 | 49 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 59 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PÄR LAGERKVISTS GATA 34 LGH 1501, 112 15 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-08-16
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva läkarpraktik och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5654-1923
- DAG NELKER LÄKARPRAKTIK AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver läkarpraktik inom specialistområdet öron-, näsa- och hals. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.