Start › Västra Götalands län › Göteborg
F Engman Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 133 | 8 | 8 | 23 | 23 | 40 | 9 | 11 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 133 | 8 | 8 | 23 | 23 | 40 | 9 | 11 | 30 |
| Rörelseresultat | −133 | −8 | −8 | −23 | −23 | −40 | −9 | −11 | −30 |
| Finansiella poster | 131 | −4 557 | – | 0 | 6 211 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 132 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 6 214 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 557 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −4 565 | −8 | −23 | 6 188 | −40 | −10 | −11 | −30 |
| Resultat före skatt | −2 | −4 565 | −8 | −23 | 6 188 | −40 | −10 | −11 | −30 |
| Årets resultat | −2 | −4 565 | −8 | −23 | 6 188 | −40 | −10 | −11 | −30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 740 | 1 704 | 6 269 | 6 280 | 6 311 | 107 | 147 | 159 | 171 |
| Anläggningstillgångar | 2 549 | 1 531 | 6 088 | 6 088 | 6 088 | 63 | 63 | 63 | 63 |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 518 | 1 500 | 6 057 | 6 057 | 6 057 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Andelar i koncernföretag | 1 018 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 1 500 | 1 500 | 6 057 | 6 057 | 6 057 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 191 | 173 | 181 | 192 | 222 | 44 | 85 | 96 | 108 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 135 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 173 | 181 | 192 | 222 | 44 | 85 | 96 | 108 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 740 | 1 704 | 6 269 | 6 280 | 6 311 | 107 | 147 | 159 | 171 |
| Eget kapital | 1 670 | 1 672 | 6 238 | 6 246 | 6 269 | 80 | 120 | 130 | 141 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 570 | 1 572 | 6 138 | 6 146 | 6 169 | −20 | 20 | 30 | 41 |
| Balanserat resultat | 1 572 | 6 138 | 6 146 | 6 169 | −20 | 20 | 30 | 41 | 71 |
| Årets resultat | −2 | −4 565 | −8 | −23 | 6 188 | −40 | −10 | −11 | −30 |
| Kortfristiga skulder | 1 070 | 31 | 31 | 34 | 42 | 27 | 27 | 29 | 30 |
| Leverantörsskulder | 17 | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 1 043 | 22 | 22 | 22 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 13 | 23 | 8 | 8 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 6 146 | 6 169 | −20 | 20 | 30 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har övertagit Engox AB, organisationsnummer 559072-4455, där man ämnar bedriva konsultverksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har övertagit Engox AB, organisationsnummer 559072-4455, där man ämnar bedriva konsultverksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 057 | 6 057 | 6 057 | 32 | 32 | 32 |
| Ackumulerade nedskrivningar | −4 557 | −4 557 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 4 557 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 018 | 0 |
| Årets inköp | 1 021 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 057 | 6 057 | 6 057 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 4 557 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 4 557 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
Om bolaget
- Adress
- GIBRALTARGATAN 4, 411 32 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1989-05-08
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom medicinteknik med expertis inom produktion, produktutveckling och kvalitet, samt bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom socialt arbete med metodik, utredning och utbildning mot företag, organisationer och förvaltningar.
Bankgironummer
- 5006-6968
- F ENGMAN CONSULTING AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västra Götalands län, Härryda kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamheten består av att fokusera på ägande och utveckling av medicintekniska bolag: - Start-ups (start av nya företag inom medicin teknik, stanna 5-7 år med successiv nedtrappning efter 4-5 år) med inriktning teknikvalidering och organisationsutveckling - Förvaltning av ägande tex Neoss
Väsentliga händelser
Efter CareCapitals övertagande av Neoss 2019 och expansionen tom jan 14 2024 då detta inte längre höll beslutades det att dra ned utgifterna samt att föra in lånen som tagits till expansionen vilket medförde en kraftig utspädning och nergång av värdet av Neoss. Detta har fortsatt även under 2025. Fortsatt innehav av Neoss som ligger på under 1,5% efter utspädningen 2024. Engox AB togs över av F Engman Consulting AB under året till 100%. Engox AB bedriver konsultverksamhet samt innehar licensrättigheter för patent där målet är att sälja licenser. Invigo AB startades som ett helägt bolag under 2025 men som en del i utvecklingen inbjöds ett antal individer som delägare under dec med ett visst värde på Invigo AB vilket medförde en liten intäkt. Invigo AB utvecklar och säljer produker inom det regenerativa området.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2024 | 50 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
| 2019 | 44 kB | Öppna |
| 2018 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Invigo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Invigo AB; Organisationsnummer=559531-8469; ForetagetsSate=Göteborg; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.865
-
Engox AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Engox AB; Organisationsnummer=559072-4455; ForetagetsSate=Härryda; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1