Start › Stockholms län › Stockholm
HS Jägerstad AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 015 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 015 | – | – |
| Rörelsekostnader | 66 | 61 | 95 | 114 | 274 | 682 | 1 238 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 46 | 41 | 74 | 51 | 151 | 264 | 306 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 43 | 82 | 330 | 738 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 21 | 21 | 21 | 41 | 87 | 152 |
| Rörelseresultat | −66 | −61 | −95 | −114 | 741 | −682 | −1 238 |
| Finansiella poster | 5 | 8 | 10 | 3 | 0 | −6 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 8 | 10 | 3 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 6 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | −54 | −86 | −112 | 741 | −688 | −1 258 |
| Resultat före skatt | −61 | −54 | −86 | −112 | 741 | −688 | −1 258 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −61 | −54 | −86 | −112 | 741 | −691 | −1 258 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 361 | 2 417 | 2 471 | 2 766 | 2 820 | 2 169 | 4 015 |
| Anläggningstillgångar | 287 | 308 | 328 | 349 | 370 | 896 | 722 |
| Materiella anläggningstillgångar | 287 | 308 | 328 | 349 | 370 | 896 | 722 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | 0 | 485 | 485 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 0 | 9 | 33 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 287 | 308 | 328 | 349 | 370 | 402 | 204 |
| Omsättningstillgångar | 2 075 | 2 109 | 2 142 | 2 417 | 2 450 | 1 273 | 3 293 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 467 | 467 | 465 | 520 | 471 | 265 | 1 654 |
| Övriga fordringar | 467 | 467 | 465 | 520 | 471 | 265 | 1 654 |
| Kassa och bank | 1 608 | 1 642 | 1 677 | 1 896 | 1 979 | 1 008 | 1 639 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 361 | 2 417 | 2 471 | 2 766 | 2 820 | 2 169 | 4 015 |
| Eget kapital | 2 344 | 2 405 | 2 459 | 2 745 | 2 856 | 2 116 | 2 807 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 224 | 2 285 | 2 339 | 2 625 | 2 736 | 1 996 | 2 687 |
| Balanserat resultat | 2 285 | 2 339 | 2 425 | 2 736 | 1 996 | 2 687 | 3 945 |
| Årets resultat | −61 | −54 | −86 | −112 | 741 | −691 | −1 258 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 12 | 12 | 21 | −36 | 54 | 1 208 |
| Leverantörsskulder | 8 | 3 | 3 | 0 | 1 | 5 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 095 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 12 | 3 | 73 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 9 | 9 | 9 | −40 | −25 | 35 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 500 | 500 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | – | 500 | 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 996 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 400 | 400 | 400 |
| Försäljningar och utrangeringar | 400 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 15 | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 15 | 15 | – |
| Återförda avskrivningar | 15 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LABRADORGATAN 32 LGH 1101, 115 48 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-04-21
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom områdena medicin,juridik, fastigheter,bostadsrätter samt lant- och skogsbruk samt att äga och förvalta sina tillgångar.
Bankgironummer
- 5620-9380
- SMÄRT & ANESTESKL SABBATSBERG AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver sin verksamhet inom två olika områden. Läkarverksamhet samt konsultverksamhet inom fastighetsbranschen. Läkarverksamheten bedrivs genom uthyrning av personal. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.