Start › Stockholms län › Stockholm
Pupiru Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 10 552 | 2 268 | 3 397 | 5 161 | 7 064 |
| Nettoomsättning | 10 552 | 2 268 | 3 397 | 5 161 | 7 064 |
| Rörelsekostnader | 1 446 | 1 735 | 1 524 | 4 551 | 1 034 |
| Handelsvaror | 187 | 348 | 169 | 93 | 206 |
| Övriga externa kostnader | 686 | 731 | 578 | 583 | 470 |
| Personalkostnader | 516 | 593 | 717 | 3 800 | 277 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 48 | 60 | 74 | 82 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 14 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 9 106 | 534 | 1 874 | 610 | 6 030 |
| Finansiella poster | 59 | 1 687 | 395 | 67 | 362 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 300 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −206 | −62 | −3 | 890 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 59 | 305 | 160 | 70 | 65 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −288 | −305 | 0 | 593 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 164 | 2 221 | 2 268 | 676 | 6 392 |
| Bokslutsdispositioner | −1 653 | 2 849 | 590 | 0 | −1 743 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −2 268 | 423 | −710 | 0 | −1 743 |
| Resultat före skatt | 7 511 | 5 069 | 2 858 | 676 | 4 649 |
| Skatt på årets resultat | 1 580 | 794 | 568 | 155 | 1 099 |
| Årets resultat | 5 931 | 4 276 | 2 290 | 521 | 3 550 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 173 | 20 139 | 18 633 | 15 114 | 14 958 |
| Anläggningstillgångar | 14 821 | 12 190 | 11 043 | 7 490 | 2 409 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 044 | 923 | 971 | 703 | 696 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 044 | 923 | 971 | 703 | 696 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 777 | 11 268 | 10 072 | 6 788 | 1 713 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 727 | 2 218 | 2 022 | 1 738 | 1 663 |
| Andra långfristiga fordringar | 10 000 | 9 000 | 8 000 | 5 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 13 352 | 7 949 | 7 590 | 7 624 | 12 549 |
| Kortfristiga fordringar | 4 647 | 2 264 | 1 734 | 2 619 | 926 |
| Kundfordringar | – | 0 | 1 079 | 1 928 | 844 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 425 | 1 810 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 347 | 584 | 104 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 221 | 107 | 71 | 587 | 81 |
| Kassa och bank | 8 705 | 5 685 | 5 856 | 5 005 | 11 623 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 173 | 20 139 | 18 633 | 15 114 | 14 958 |
| Eget kapital | 20 947 | 15 316 | 11 741 | 10 346 | 10 069 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 20 827 | 15 196 | 11 621 | 10 226 | 9 949 |
| Balanserat resultat | 14 896 | 10 921 | 9 331 | 9 705 | 6 399 |
| Årets resultat | 5 931 | 4 276 | 2 290 | 521 | 3 550 |
| Obeskattade reserver | 5 655 | 3 387 | 3 810 | 3 100 | 3 100 |
| Periodiseringsfonder | 5 655 | 3 387 | 3 810 | 3 100 | 3 100 |
| Kortfristiga skulder | 1 570 | 1 436 | 3 082 | 1 669 | 1 790 |
| Leverantörsskulder | 20 | 13 | 45 | 52 | 35 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 1 700 | – | – |
| Skatteskulder | 465 | – | – | 0 | 449 |
| Övriga skulder | 1 085 | 1 020 | 935 | 610 | 680 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 403 | 402 | 1 007 | 625 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 300 | 700 | 895 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat i jämförelse med tidigare år då turnén "Tyck om mig" genomförts under hösten 2025 och våren 2026.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat i jämförelse med tidigare år p.g.a. en lägre efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 000 | 9 000 | 8 000 | 5 000 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 727 | 2 218 | 2 310 | 2 331 | 2 256 | 5 571 |
| Årets inköp | 1 509 | 2 156 | 382 | 355 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 2 249 | 402 | 280 | 3 450 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 288 | 593 | 593 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 593 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 2 156 | 382 | 355 | 134 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 701 | 2 522 | 2 522 | 2 194 | 2 114 | 1 875 |
| Årets inköp | 179 | 0 | 328 | 80 | 239 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 657 | 1 599 | 1 551 | 1 491 | 1 418 | 1 336 |
| Årets avskrivningar | 58 | 48 | 60 | 74 | 82 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2337, 103 18 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-04-21
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka producerande verksamhet, konsultverksamhet, förlagsverksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, arrangörsverksamhet och handelsrörelse inom marknadsföring, PR, reklam, konst, bok,film, video, radio, TV, grammofon, musik, nöjes och teaterbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar och fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om finansieringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Bankgironummer
- 5623-5153
- PUPIRU AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen, äger samtliga aktier i dotterbolaget Pupiru Produktion AB, org.nr 556446-1688. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Pupiru Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen, äger samtliga aktier i dotterbolaget Pupiru Produktion AB, org.nr 556446-1688. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Pupiru Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen, äger samtliga aktier i dotterbolaget Pupiru Produktion AB, org.nr 556446-1688. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Pupiru Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen, äger samtliga aktier i dotterbolaget Pupiru Produktion AB, org.nr 556446-1688. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Pupiru Produktion AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen, äger samtliga aktier i dotterbolaget Pupiru Produktion AB, org.nr 556446-1688. Företaget har sitt säte i Stockholm .