Start › Västra Götalands län › Stenungsund
Demåstegå Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 988 | 2 073 | 2 980 | 3 253 | 2 754 | 1 129 | 2 103 | 3 898 | 1 908 |
| Nettoomsättning | 2 988 | 2 073 | 2 931 | 3 182 | 2 504 | 1 041 | 1 950 | 3 898 | 1 853 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 50 | 71 | 250 | 89 | 154 | 0 | 54 |
| Rörelsekostnader | 1 729 | 2 140 | 2 482 | 1 794 | 1 769 | 1 477 | 1 309 | 2 574 | 1 659 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 111 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 104 | 36 | 69 | 101 | – | – | 0 | 31 | 161 |
| Övriga externa kostnader | 627 | 673 | 868 | 592 | 403 | 571 | 665 | 686 | 796 |
| Personalkostnader | 991 | 1 422 | 1 536 | 1 092 | 1 246 | 891 | 629 | 1 841 | 687 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Rörelseresultat | 1 259 | −67 | 499 | 1 459 | 984 | −347 | 794 | 1 324 | 249 |
| Finansiella poster | 2 | −2 | 0 | −1 | −3 | −2 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 261 | −69 | 499 | 1 459 | 981 | −349 | 794 | 1 323 | 249 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 220 | 0 | −370 | −220 | 207 | −207 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 220 | 0 | −370 | −220 | 207 | −207 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 261 | 151 | 499 | 1 089 | 761 | −142 | 587 | 1 323 | 249 |
| Skatt på årets resultat | 268 | 38 | 110 | 229 | 140 | 0 | 133 | 300 | 62 |
| Årets resultat | 993 | 114 | 389 | 860 | 621 | −142 | 454 | 1 024 | 187 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 785 | 1 232 | 1 893 | 2 099 | 1 383 | 862 | 1 333 | 1 866 | 698 |
| Anläggningstillgångar | 315 | 322 | 331 | 340 | 349 | 358 | 373 | 388 | 404 |
| Materiella anläggningstillgångar | 315 | 322 | 331 | 340 | 349 | 358 | 373 | 388 | 404 |
| Byggnader och mark | 304 | 310 | 320 | 329 | 338 | 347 | 362 | 377 | 392 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 470 | 910 | 1 562 | 1 759 | 1 034 | 503 | 960 | 1 477 | 294 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 450 | 285 | 1 114 | 98 | 232 | 145 | 105 | 268 | 210 |
| Kundfordringar | 0 | 2 | – | 0 | 110 | – | 0 | 176 | 5 |
| Övriga fordringar | 10 | 195 | 178 | 0 | 7 | 82 | 1 | 40 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 440 | 88 | 936 | 98 | 114 | 64 | 104 | 52 | 205 |
| Kassa och bank | 1 020 | 625 | 448 | 1 661 | 802 | 358 | 855 | 1 209 | 78 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 785 | 1 232 | 1 893 | 2 099 | 1 383 | 862 | 1 333 | 1 866 | 698 |
| Eget kapital | 1 145 | 552 | 939 | 1 050 | 690 | 69 | 611 | 1 158 | 334 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 025 | 432 | 819 | 930 | 570 | −51 | 491 | 1 038 | 214 |
| Balanserat resultat | 32 | 319 | 430 | 70 | −51 | 91 | 38 | 14 | 27 |
| Årets resultat | 993 | 114 | 389 | 860 | 621 | −142 | 454 | 1 024 | 187 |
| Obeskattade reserver | 370 | 370 | 590 | 590 | 220 | 0 | 207 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 370 | 370 | 590 | 590 | 220 | 0 | 207 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 270 | 310 | 364 | 459 | 473 | 793 | 515 | 708 | 364 |
| Leverantörsskulder | 48 | 22 | 2 | 80 | 6 | 44 | 31 | 28 | 29 |
| Skatteskulder | 38 | 0 | 55 | 93 | 6 | 133 | 184 | 182 | 81 |
| Övriga skulder | 165 | 275 | 294 | 273 | 255 | 272 | 284 | 483 | 239 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 13 | 13 | 14 | 206 | 344 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | – | 500 | 500 | 500 | – | – | 1 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −51 | 491 | 1 038 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 | 668 |
| Ackumulerade avskrivningar | 364 | 357 | 348 | 339 | 330 | 321 | 306 | 291 | 275 | 260 |
| Årets avskrivningar | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 15 | 15 | 15 | 15 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 271 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 | 1 259 |
Om bolaget
- Adress
- STRANDNORUM 353, 444 91 STENUNGSUND
- Registrerat
- 1989-03-23
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall till föremål för sin verksamhet idka producerande verksamhet, konsultverksamhet, förlagsverksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, arrangörsverksamhet och handelsrörelse inom marknadsföring, PR, reklam, konst, bok, film, video, radio, TV, grammofon, musik, nöjes och teaterbranschen, samt idka därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om kreditmarknadsbolag. Tillika äger bolaget rätt att för dotter- bolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Bankgironummer
- 5620-9869
- DEMÅSTEGÅ AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stenungsund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranchen. Företaget har sitt säte i Stenungsund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.