Start › Västra Götalands län › Göteborg
Skårs Måleri AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 445 | 1 201 | 1 714 | 2 433 |
| Nettoomsättning | 1 445 | 1 201 | 1 603 | 2 433 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 111 | 0 |
| Rörelsekostnader | 944 | 1 177 | 1 347 | 2 201 |
| Råvaror och förnödenheter | 698 | 715 | 1 002 | 1 367 |
| Övriga externa kostnader | 133 | 123 | 151 | 240 |
| Personalkostnader | 108 | 336 | 216 | 587 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | −22 | 8 |
| Rörelseresultat | 501 | 24 | 367 | 232 |
| Finansiella poster | 12 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 5 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | 30 | 367 | 232 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | −90 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 90 | −90 | 0 |
| Resultat före skatt | 513 | 120 | 277 | 232 |
| Skatt på årets resultat | 106 | 26 | 58 | 49 |
| Årets resultat | 407 | 94 | 219 | 183 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 281 | 1 172 | 1 418 | 1 404 |
| Anläggningstillgångar | 8 | 11 | 15 | 33 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 11 | 15 | 33 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 11 | 15 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 1 274 | 1 161 | 1 402 | 1 371 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 116 | 171 | 141 |
| Kundfordringar | 34 | 111 | 129 | 136 |
| Övriga fordringar | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 41 | 5 |
| Kortfristiga placeringar | 719 | 719 | 719 | 719 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 719 | 719 | 719 | 719 |
| Kassa och bank | 520 | 326 | 513 | 511 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 281 | 1 172 | 1 418 | 1 404 |
| Eget kapital | 1 149 | 993 | 1 149 | 1 180 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 029 | 873 | 1 029 | 1 060 |
| Balanserat resultat | 623 | 779 | 810 | 877 |
| Årets resultat | 407 | 94 | 219 | 183 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 90 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 90 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 179 | 179 | 224 |
| Leverantörsskulder | 12 | 70 | 51 | 53 |
| Skatteskulder | 87 | 8 | 53 | 22 |
| Övriga skulder | 20 | 83 | 55 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 19 | 19 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 250 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Förslag till beslut om vinstutdelning Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 250 000 kr. vilket motsvarar 250 kr per aktie. Styrelsen anser att den föreslagna vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet samt bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Yttrandet ska ses mot bakgrund av den information som framgår av årsredovisningen. Företagsledningen planerar inga väsentliga förändringar av befintlig verksamhet så som väsentliga investeringar, försäljning eller avveckling.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 188 | 188 | 188 | 227 | 208 |
| Årets inköp | – | – | – | 19 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 40 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 180 | 176 | 172 | 195 | 187 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- SOLBÄNKSGATAN 18 B, 413 19 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1989-03-03
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva måleri- och byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Dessutom skall bolaget bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5457-1153
- SKÅRS MÅLERI AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva måleri- och byggnadsarbete samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Göteborg , Västra Götaland.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har inga väsentliga händelser att rapportera.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.