Start › Dalarnas län › Falun
Bilbudet i Stor-Stockholm Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 0 | 329 | 427 | 589 | 859 |
| Nettoomsättning | 1 | 0 | 318 | 398 | 509 | 859 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 11 | 29 | 80 | 0 |
| Rörelsekostnader | 190 | 40 | 669 | 462 | 528 | 933 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 21 | 101 | 212 | 219 | 231 |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 | 19 | 124 | 121 | 126 | 102 |
| Personalkostnader | 170 | 0 | 0 | 30 | 86 | 528 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 23 | 98 | 98 | 73 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 420 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −189 | −40 | −340 | −35 | 61 | −75 |
| Finansiella poster | 182 | 4 | 6 | 38 | 47 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 183 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 6 | 0 | 47 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −36 | −334 | 3 | 109 | −75 |
| Resultat före skatt | −7 | −36 | −334 | 3 | 109 | −75 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 32 | 0 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −7 | −36 | −366 | 3 | 108 | −75 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 132 | 1 250 | 1 894 | 2 623 | 2 598 | 2 463 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 189 | 189 | 1 073 | 1 171 | 1 023 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 884 | 982 | 834 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 501 | 532 | 563 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 382 | 450 | 272 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 189 | 189 | 189 | 189 | 189 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 189 | 189 | 189 | 189 | 189 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 1 061 | 1 705 | 1 550 | 1 427 | 1 440 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 1 | 2 | 144 | 87 | 144 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 90 | 36 | 107 |
| Övriga fordringar | 5 | 1 | 2 | 54 | 51 | 37 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 790 | 790 | 430 | 430 | 430 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 790 | 790 | 430 | 430 | 430 |
| Kassa och bank | 127 | 270 | 914 | 976 | 910 | 866 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 132 | 1 250 | 1 894 | 2 623 | 2 598 | 2 463 |
| Eget kapital | 132 | 439 | 1 474 | 1 840 | 1 836 | 1 729 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 12 | 319 | 1 354 | 1 720 | 1 716 | 1 609 |
| Balanserat resultat | 19 | 354 | 1 720 | 1 716 | 1 609 | 1 684 |
| Årets resultat | −7 | −36 | −366 | 3 | 108 | −75 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 811 | 420 | 783 | 761 | 734 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Skatteskulder | 0 | 26 | 30 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 781 | 386 | 779 | 756 | 717 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 4 | 5 | 5 | 6 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 300 | 1 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 716 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 189 | 189 | 189 | 189 | 189 | 189 |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 020 | 1 020 | 1 020 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 020 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 519 | 488 | 458 |
| Årets avskrivningar | 0 | 31 | 31 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 740 | 740 | 494 | 494 |
| Årets inköp | – | 0 | 246 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 683 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 57 | 358 | 290 | 222 | 181 |
| Årets avskrivningar | 23 | 68 | 68 | 42 | – |
| Återförda avskrivningar | 324 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1989-02-17
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva transport- och bilbudsverksamhet, samt därmed förenlig rörelse.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Haninge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-13. Företaget har sitt säte i Haninge .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Limatodis AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-13. Företaget har sitt säte i Haninge .