Start › Uppsala län › Uppsala
Peder Andersson Måleri AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 225 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 225 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 141 | 22 | 19 | 22 | 11 |
| Råvaror och förnödenheter | 82 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 59 | 22 | 19 | 22 | 11 |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 84 | −22 | −19 | −22 | −11 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 2 541 | 700 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 2 541 | 700 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | −22 | −19 | 2 519 | 689 |
| Resultat före skatt | 84 | −22 | −19 | 2 519 | 689 |
| Årets resultat | 84 | −22 | −19 | 2 519 | 689 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 079 | 1 143 | 1 461 | 3 259 | 1 236 |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 343 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 343 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 0 | 343 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 579 | 643 | 961 | 2 759 | 892 |
| Kortfristiga fordringar | 293 | 17 | 108 | 7 | 703 |
| Kundfordringar | 177 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 52 | 17 | 108 | 7 | 703 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 64 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 285 | 626 | 853 | 2 752 | 190 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 079 | 1 143 | 1 461 | 3 259 | 1 236 |
| Eget kapital | 1 006 | 1 132 | 1 454 | 2 873 | 853 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 886 | 1 012 | 1 334 | 2 753 | 733 |
| Balanserat resultat | 802 | 1 034 | 1 353 | 233 | 45 |
| Årets resultat | 84 | −22 | −19 | 2 519 | 689 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 10 | 7 | 386 | 382 |
| Leverantörsskulder | 48 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 14 | 3 | 0 | 377 | 377 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 7 | 7 | 9 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 300 | 1 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har startat igång aktiv verksamhet i slutet på år 2025, efter att ha varit vilande i flera år dessförinnan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 343 | 343 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 343 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 500 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 500 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GIMOGATAN 9, 752 20 UPPSALA
- Registrerat
- 1989-03-09
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom måleri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5619-7916
- Peder Andersson Måleri AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att bedriva måleri och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.