MCAI Medical Consulting and Informatics AB
Utveckling11 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 81 | 4 | 16 | – | 0 | 13 | 10 | 9 | 18 |
| Nettoomsättning | 65 | 4 | 16 | – | 0 | 13 | 10 | 9 | 18 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 34 | 35 | 37 | 24 | 44 | 52 | 41 | 75 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 34 | 35 | 37 | 24 | 44 | 35 | 24 | 59 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 17 | 17 | 17 |
| Rörelseresultat | 44 | −30 | −20 | −37 | −24 | −31 | −42 | −32 | −57 |
| Finansiella poster | 7 | 7 | 6 | 5 | 7 | 0 | 4 | 4 | 3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 6 | 5 | 7 | 0 | 5 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 4 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | −23 | −14 | −32 | −17 | −31 | −37 | −28 | −54 |
| Resultat före skatt | 51 | −23 | −14 | −32 | −17 | −31 | −37 | −28 | −54 |
| Årets resultat | 51 | −23 | −14 | −32 | −17 | −31 | −37 | −28 | −54 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 438 | 355 | 370 | 345 | 348 | 370 | 401 | 440 | 462 |
| Anläggningstillgångar | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 422 | 339 | 354 | 329 | 332 | 354 | 385 | 424 | 446 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 3 | 5 | 2 | 21 | 10 | 10 | 10 |
| Kundfordringar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 18 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Kortfristiga placeringar | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
| Kassa och bank | 299 | 215 | 231 | 204 | 209 | 212 | 253 | 292 | 314 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 438 | 355 | 370 | 345 | 348 | 370 | 401 | 440 | 462 |
| Eget kapital | 111 | 60 | 53 | 57 | 78 | 96 | 127 | 164 | 192 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 11 | −40 | −47 | −43 | −22 | −24 | 7 | 44 | 72 |
| Balanserat resultat | −40 | −17 | −33 | −12 | −4 | 7 | 44 | 72 | 126 |
| Årets resultat | 51 | −23 | −14 | −32 | −17 | −31 | −37 | −28 | −54 |
| Kortfristiga skulder | 327 | 294 | 317 | 289 | 270 | 275 | 274 | 276 | 270 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 5 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 322 | 289 | 307 | 284 | 265 | 270 | 269 | 269 | 263 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −43 | −22 | −24 | 7 | 44 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 30 | 10 | 10 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Ackumulerade avskrivningar | 14 | 14 | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FJELIEVÄGEN 15 C, 227 36 LUND
- Registrerat
- 1988-12-16
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fäljande verksamhet: läkarmottagning, medicinell rehabilitering, medecinformatik, undervisning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5920-8033
- MEDICAL CONSULTING AND INFORMATICS
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-20
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva fäljande verksamhet: läkarmottagning, medicinell rehabilitering, medecinformatik, undervisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.