Start › Norrbottens län › Kalix
Häggströms Lantbruk Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 678 | 3 392 | 2 989 | 3 450 | 2 838 | 2 915 | 2 716 | 2 917 |
| Nettoomsättning | 3 678 | 3 392 | 2 989 | 3 267 | 2 767 | 2 852 | 1 987 | 2 238 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 184 | 71 | 63 | 728 | 679 |
| Rörelsekostnader | 2 880 | 3 009 | 3 012 | 3 294 | 2 803 | 2 665 | 2 667 | 2 742 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 094 | – | – | 797 | 830 |
| Handelsvaror | 1 000 | 1 117 | 1 043 | – | 838 | 754 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 993 | 846 | 1 010 | 1 180 | 831 | 861 | 867 | 917 |
| Personalkostnader | 754 | 902 | 791 | 809 | 798 | 843 | 764 | 783 |
| Av- och nedskrivningar | 134 | 143 | 167 | 211 | 335 | 207 | 240 | 211 |
| Rörelseresultat | 798 | 383 | −22 | 156 | 36 | 250 | 49 | 175 |
| Finansiella poster | 9 | 2 | −18 | −26 | 13 | −16 | −16 | −20 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 | 8 | 10 | 5 | 0 | 5 | 6 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 28 | 15 | 2 | 39 | 1 | 2 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 34 | 43 | 35 | 28 | 22 | 25 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 807 | 386 | −40 | 130 | 49 | 234 | 33 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | 28 | 76 | 66 | 41 | 0 | 82 | −26 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 40 | 41 | 0 | 16 | 9 |
| Förändring av överavskrivningar | 12 | 28 | 76 | 26 | – | – | 66 | −35 |
| Resultat före skatt | 819 | 414 | 36 | 197 | 90 | 234 | 115 | 130 |
| Skatt på årets resultat | 169 | 85 | 0 | 41 | 19 | 50 | 25 | 28 |
| Årets resultat | 650 | 329 | 36 | 156 | 71 | 184 | 89 | 101 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 731 | 3 110 | 2 930 | 2 964 | 3 069 | 2 837 | 2 685 | 2 844 |
| Anläggningstillgångar | 429 | 560 | 644 | 805 | 1 014 | – | 944 | 979 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | – | 3 | 5 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | 0 | 0 | – | 3 | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 170 | 254 | 421 | 632 | – | 570 | 584 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | 91 | 136 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 170 | 254 | 421 | 630 | – | 478 | 448 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 393 | 390 | 390 | 384 | 382 | – | 371 | 390 |
| Andra långfristiga fordringar | 93 | 91 | 89 | 82 | 80 | – | 371 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 3 303 | 2 550 | 2 286 | 2 159 | 2 055 | – | 1 741 | 1 865 |
| Varulager m.m. | 456 | 476 | 492 | 474 | 819 | – | 501 | 502 |
| Råvaror och förnödenheter | 127 | 132 | 144 | 129 | 129 | – | 156 | 172 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | 0 | 345 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 318 | 270 | 290 | 263 | 219 | – | 142 | 233 |
| Kundfordringar | 239 | 248 | 195 | 224 | 193 | – | 104 | 191 |
| Övriga fordringar | 79 | 22 | 95 | 39 | 26 | – | 15 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 22 | 3 |
| Kassa och bank | 2 528 | 1 804 | 1 504 | 1 422 | 1 017 | – | 1 098 | 1 129 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 731 | 3 110 | 2 930 | 2 964 | 3 069 | – | 2 685 | 2 844 |
| Eget kapital | 2 780 | 2 130 | 1 801 | 1 765 | 1 609 | – | 1 355 | 1 266 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 660 | 2 010 | 1 681 | 1 645 | 1 489 | – | 1 235 | 1 146 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 010 | 1 681 | 1 645 | 1 489 | 1 418 | – | 1 146 | 1 044 |
| Årets resultat | 650 | 329 | 36 | 156 | 71 | – | 89 | 101 |
| Obeskattade reserver | 0 | 12 | 41 | 116 | 183 | – | 231 | 313 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 40 | – | 88 | 104 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 12 | 41 | 116 | 143 | – | 143 | 209 |
| Långfristiga skulder | 557 | 605 | 679 | 816 | 985 | – | 866 | 927 |
| Skulder till kreditinstitut | 493 | 540 | 614 | 766 | 916 | – | 850 | 924 |
| Övriga skulder | 65 | 65 | 65 | 51 | 69 | – | 15 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 394 | 364 | 410 | 266 | 292 | – | 233 | 338 |
| Skulder till kreditinstitut | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | – | 66 | 84 |
| Leverantörsskulder | 159 | 220 | 290 | 156 | 173 | – | 93 | 169 |
| Skatteskulder | 22 | 12 | 13 | 13 | 13 | – | 0 | 16 |
| Övriga skulder | 135 | 49 | 25 | 12 | 32 | – | 25 | 25 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 35 | 34 | 38 | 27 | – | 49 | 45 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 746 | 857 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | 540 | 540 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | – | – | 206 | 317 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 489 | – | 1 235 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 041 | 1 039 | 994 | 950 | 906 | 861 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 0 | 2 | 44 | – | 44 | 44 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 450 | 5 450 | 5 391 | 5 391 | 5 391 | 4 841 | 4 788 | 4 564 | 4 996 |
| Årets inköp | 0 | 59 | 0 | 0 | 550 | 52 | 224 | 58 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 490 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 414 | 5 280 | 5 136 | 4 969 | 4 761 | 4 470 | 4 310 | 4 116 | 4 441 |
| Årets avskrivningar | 134 | 143 | 167 | 209 | 290 | 161 | 193 | 165 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 490 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 5 | 7 | 5 | 3 | 2 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | – | 2 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 2 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LILLA LAPPTRÄSK, 952 93 KALIX
- Registrerat
- 1988-11-16
- Bransch
- Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva lantbruk samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5438-6487
- HÄGGSTRÖMS LANTBR AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- KALIX
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva lantbruk samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i KALIX .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.