Start › Dalarnas län › Falun
Thomas Perssons Bilservice Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 42 | 25 | 2 166 | 583 | 250 | 768 |
| Nettoomsättning | 0 | 25 | 211 | 472 | 182 | 659 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | 0 | 1 955 | 111 | 68 | 109 |
| Rörelsekostnader | 126 | 113 | 194 | 378 | 423 | 794 |
| Handelsvaror | – | 0 | 11 | 16 | 46 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 41 | 126 | 127 | 199 | 267 |
| Personalkostnader | 10 | 60 | 45 | 183 | 126 | 290 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 12 | 12 | 52 | 51 | 56 |
| Övriga rörelsekostnader | 53 | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | −88 | 1 972 | 204 | −173 | −26 |
| Finansiella poster | 25 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 27 | 17 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | −71 | 1 972 | 204 | −173 | −26 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Resultat före skatt | −59 | −71 | 1 972 | 204 | −173 | 4 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 419 | 7 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −59 | −71 | 1 553 | 198 | −173 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 879 | 2 327 | 2 399 | 591 | 417 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 166 | 228 | 290 | 342 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 166 | 178 | 240 | 292 | – |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 140 | 154 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 166 | 178 | 35 | 65 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | 0 | 64 | 72 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 50 | 50 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 50 | 50 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 879 | 2 161 | 2 171 | 301 | 75 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 537 | 439 | 8 | 123 | 11 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 118 | 11 | – |
| Övriga fordringar | 1 536 | 425 | 5 | 2 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 14 | 3 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 342 | 1 722 | 2 163 | 178 | 65 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 879 | 2 327 | 2 399 | 591 | 417 | – |
| Eget kapital | 1 832 | 1 891 | 1 962 | 559 | 362 | – |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 169 | 177 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 64 | 72 | 80 |
| Reservfond | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 1 727 | 1 785 | 1 857 | 390 | 184 | – |
| Balanserat resultat | 1 785 | 1 857 | 304 | 192 | 357 | – |
| Årets resultat | −59 | −71 | 1 553 | 198 | −173 | – |
| Kortfristiga skulder | 47 | 437 | 437 | 32 | 55 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | – |
| Skatteskulder | 13 | 430 | 426 | 8 | 3 | – |
| Övriga skulder | 27 | – | – | 0 | 26 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 10 | 19 | 19 | – |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 727 | – | – | 150 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 857 | 390 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har endast bestått i att sälja inventarierna under året då företaget kommer att likvideras.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företagets sålde sin fastighete föregående år och verksamheten har i och med det minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då fastigheten har sålts under året och verksamheten har minskat omfattning i samband med detta.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Föregående år låg verksamheten vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Byggnader och mark
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 385 | 385 | 385 |
| Försäljningar och utrangeringar | 385 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 14 | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 263 | 263 | 263 | 168 | 168 | 207 |
| Årets inköp | – | – | 185 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 90 | – | −39 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 263 | 97 | 85 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 23 | 12 | 12 | 30 | 29 | – |
| Återförda avskrivningar | −143 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1988-10-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva bilverkstad, handel med nya och begagnade bilar, uthyrning av personal och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-10-11
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning och personaluthyrning. Företaget har sitt säte i Borlänge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Fastighet Tolvmila AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Fastighet Tolvmila AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559166-6143; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borlänge
-
Fastighet Tolvmila AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Fastighet Tolvmila AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559166-6143; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borlänge
-
Fastighet Tolvmila AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Fastighet Tolvmila AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559166-6143; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borlänge