Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Elmgrens Fastighetsbyrå Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 032 | 1 547 | 917 | 1 923 | 3 008 | 2 509 |
| Nettoomsättning | 1 032 | 1 333 | 913 | 1 923 | 3 006 | 2 503 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 213 | 3 | 0 | 1 | 6 |
| Rörelsekostnader | 897 | 1 105 | 1 240 | 1 776 | 2 324 | 2 165 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 14 | 17 | 11 | 12 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 717 | 968 | 915 | 1 118 | 1 168 | 1 340 |
| Personalkostnader | 146 | 98 | 288 | 638 | 1 134 | 803 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 25 | 20 | 9 | 9 | 8 |
| Rörelseresultat | 135 | 441 | −323 | 147 | 684 | 345 |
| Finansiella poster | 83 | 206 | 138 | 3 | 267 | 142 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 72 | 188 | 125 | 0 | 271 | 140 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 20 | 16 | 5 | 0 | 6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 218 | 647 | −185 | 149 | 951 | 487 |
| Bokslutsdispositioner | 108 | −68 | 280 | 230 | −33 | −58 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 108 | −68 | 280 | 230 | −33 | −58 |
| Resultat före skatt | 326 | 579 | 95 | 379 | 918 | 429 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 131 | 32 | 90 | 199 | 102 |
| Årets resultat | 250 | 448 | 63 | 289 | 719 | 328 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 939 | 5 008 | 3 734 | 4 419 | 5 071 | 5 477 |
| Anläggningstillgångar | 3 189 | 3 135 | 3 204 | 3 460 | 3 470 | 3 209 |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 63 | 120 | 2 | 11 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 45 | 63 | 120 | 2 | 11 | 21 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 144 | 3 072 | 3 084 | 3 459 | 3 459 | 3 188 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 144 | 3 072 | 3 084 | 3 459 | 3 459 | 3 188 |
| Omsättningstillgångar | 750 | 1 873 | 530 | 959 | 1 602 | 2 268 |
| Kortfristiga fordringar | 157 | 336 | 179 | 101 | 134 | 176 |
| Kundfordringar | 0 | 6 | 12 | 5 | 15 | 6 |
| Övriga fordringar | 10 | 0 | 59 | 3 | 0 | 52 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 147 | 331 | 108 | 93 | 119 | 117 |
| Kassa och bank | 593 | 1 537 | 352 | 858 | 1 468 | 2 092 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 939 | 5 008 | 3 734 | 4 419 | 5 071 | 5 477 |
| Eget kapital | 3 153 | 3 113 | 2 875 | 3 032 | 3 143 | 2 744 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 033 | 2 993 | 2 755 | 2 912 | 3 023 | 2 624 |
| Balanserat resultat | 2 783 | 2 545 | 2 692 | 2 623 | 2 304 | 2 296 |
| Årets resultat | 250 | 448 | 63 | 289 | 719 | 328 |
| Obeskattade reserver | 690 | 798 | 730 | 1 010 | 1 240 | 1 207 |
| Periodiseringsfonder | 690 | 798 | 730 | 1 010 | 1 240 | 1 207 |
| Kortfristiga skulder | 96 | 1 097 | 129 | 377 | 688 | 1 526 |
| Förskott från kunder | 0 | 915 | – | – | 0 | 722 |
| Leverantörsskulder | 36 | 73 | 44 | 62 | 72 | 57 |
| Skatteskulder | 26 | 45 | 0 | 116 | 184 | 57 |
| Övriga skulder | 18 | 49 | 48 | 120 | 288 | 538 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 37 | 80 | 144 | 152 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 325 | 210 | 210 | 220 | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 023 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets framtida utveckling. Vi har kunnat konstatera att bolagets verksamhet under 2021 påverkats i relatvit begränsad omfattning av pandemin. Vi bedömer att påverkan 2022 på motsvarande sätt kommer vara begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 144 | 3 072 | 3 084 | 3 459 | 3 459 | 3 188 | 3 574 |
| Årets inköp | 125 | – | – | 0 | 902 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 53 | 12 | 375 | 0 | 631 | 775 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | 902 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 676 | 676 | 722 | 584 | 584 | 584 | 555 |
| Årets inköp | – | 0 | 138 | 0 | 0 | 28 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 46 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 631 | 613 | 602 | 582 | 573 | 563 | 555 |
| Årets avskrivningar | 18 | 11 | 20 | 9 | 9 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- BIBLIOTEKSVÄGEN 1 C, 435 30 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 1988-09-30
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta, förmedla, köpa och sälja fastigheter och lägenheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5609-5144
- ELMGRENS FASTIGH BYRÅ AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborgs kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför förmedlingstjänster avseende fastigheter och bostadsrättslägenheter. Företaget har sitt säte i Göteborgs kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.