Start › Dalarnas län › Djurås
Rista Timmerstugor Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 246 | 3 133 | 1 718 | 1 691 | 1 210 | 1 580 | 1 736 | 822 |
| Nettoomsättning | 3 246 | 3 005 | 1 523 | 1 653 | 1 122 | 1 532 | 1 687 | 700 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | 40 | – | 0 | 40 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 128 | 195 | 38 | 48 | 48 | 49 | 82 |
| Rörelsekostnader | 2 545 | 2 502 | 1 336 | 1 291 | 650 | 1 339 | 1 566 | 1 138 |
| Handelsvaror | 2 205 | 2 125 | 974 | 877 | 355 | 733 | 617 | 423 |
| Övriga externa kostnader | 288 | 338 | 328 | 258 | 245 | 239 | 271 | 253 |
| Personalkostnader | 7 | 3 | 4 | 126 | 19 | 334 | 642 | 427 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 35 | 30 | 30 | 30 | 33 | 35 | 34 |
| Rörelseresultat | 701 | 632 | 382 | 400 | 561 | 240 | 171 | −316 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 1 | 0 | 0 | −1 | −2 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 701 | 630 | 383 | 400 | 560 | 239 | 169 | −319 |
| Resultat före skatt | 701 | 630 | 383 | 400 | 560 | 239 | 169 | −319 |
| Skatt på årets resultat | 146 | 130 | 79 | 82 | 65 | – | – | – |
| Årets resultat | 555 | 500 | 304 | 318 | 496 | 239 | 169 | −319 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 648 | 1 535 | 1 171 | 1 216 | 1 093 | 986 | 887 | 915 |
| Anläggningstillgångar | 160 | 205 | 361 | 391 | 421 | 451 | 484 | 519 |
| Materiella anläggningstillgångar | 160 | 205 | 361 | 391 | 421 | 451 | 484 | 519 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 237 | 242 | 247 | 252 | 258 | 263 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 160 | 205 | 124 | 148 | 173 | 198 | 226 | 257 |
| Omsättningstillgångar | 1 488 | 1 330 | 810 | 826 | 672 | 535 | 403 | 395 |
| Varulager m.m. | 32 | 33 | 25 | 18 | 18 | 36 | 43 | 50 |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 33 | 25 | 18 | 18 | 36 | 43 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 493 | 346 | 467 | 270 | 153 | 193 | 236 | 200 |
| Kundfordringar | 396 | 184 | 206 | 252 | 119 | 146 | 169 | 91 |
| Övriga fordringar | 36 | 45 | 71 | 0 | 22 | 25 | 34 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 116 | 190 | 18 | 12 | 22 | 33 | 43 |
| Kassa och bank | 963 | 952 | 318 | 538 | 501 | 306 | 124 | 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 648 | 1 535 | 1 171 | 1 216 | 1 093 | 986 | 887 | 915 |
| Eget kapital | 1 458 | 1 402 | 1 002 | 998 | 980 | 484 | 245 | 76 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 358 | 1 302 | 902 | 898 | 880 | 384 | 145 | −24 |
| Balanserat resultat | 802 | 802 | 598 | 580 | 384 | 145 | −24 | 295 |
| Årets resultat | 555 | 500 | 304 | 318 | 496 | 239 | 169 | −319 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 9 | 44 | 64 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 9 | 44 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 191 | 133 | 169 | 218 | 113 | 493 | 597 | 774 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 14 | 59 | 14 | 52 | 55 | 97 |
| Skatteskulder | 57 | 48 | 73 | 61 | 44 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 116 | 61 | 57 | 78 | 31 | 363 | 484 | 611 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 17 | 25 | 20 | 24 | 22 | 19 | 25 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fastighetsinteckningar | – | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 500 | 100 | 300 | 300 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 384 | 145 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 97 procent mellan 2023/24 och 2024/25 vilket beror på ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 97 procent jämfört med föregående år vilket beror på ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19 har inte påverkat inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat efter balansdagen. Spridningen fortgår vilket gör att det är svårt att bedöma vilken effekt viruset kommer ha på verksamheten fortsättningsvis. Rista Timmerstugor AB följer riktlinjer från FolkhälsomyndighetenOmvärldsläget har efter balansdagen inte påverkat företagets verksamhet, ställning och resultat. Invasionen fortgår vilket gör att det är svårt att bedöma vilken effekt det kommer ha på verksamheten fortsättningsvis. Prisökning samt räntehöjning har skett vilket kan påverka företagets ställning och resultat.Rista Timmerstugor AB följer händelseutvecklingen via berörda myndigheter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående år vilket beror på ett stort projekt hos en av företagets kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 328 | 328 | 328 | 328 | 328 | 328 | 328 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 328 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 91 | 85 | 80 | 75 | 70 | 65 | 60 |
| Årets avskrivningar | 0 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 93 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 471 | 598 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 704 |
| Årets inköp | 0 | 125 | 0 | – | – | – | – | 21 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 127 | 52 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 311 | 393 | 601 | 577 | 552 | 527 | 499 | 469 | 439 |
| Årets avskrivningar | 45 | 33 | 25 | 25 | 25 | 28 | 30 | 29 | – |
| Återförda avskrivningar | 127 | 41 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RISTA 1, 785 60 DJURÅS
- Registrerat
- 1988-09-07
- Bransch
- Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggnadsverksamhet och uppförande av timmerkonstruktioner, fastighetsförvaltning samt utföra vägtransport av gods och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5413-2667
- RISTA TIMMERSTUGOR AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Djurås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets utgörs av byggnadsverksamhet. I verksamheten ingår såväl snickeri-och timringsarbeten som restaureringsarbeten. Upptagningsområde för tjänsterna utgörs av hela mellansverige. Företaget har sitt säte i Djurås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.