Start › Stockholms län › Bromma
PK system Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 14 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 192 | 61 | 67 | 71 | 55 | 129 | 218 | 152 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 61 | 66 | 71 | 55 | 105 | 192 | 121 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | – | – | 0 | 2 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 24 | 24 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | 127 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −192 | −61 | −53 | −71 | −55 | −129 | −218 | −66 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 112 | −15 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 112 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −192 | −61 | −53 | −71 | −55 | −129 | −106 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | – | – | – | 0 | 225 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 60 | – | – | – | 0 | 225 | – | – |
| Resultat före skatt | −132 | −61 | −53 | −71 | −55 | 96 | −106 | −81 |
| Årets resultat | −132 | −61 | −53 | −71 | −55 | 96 | −106 | −81 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 815 | 1 866 | 1 867 | 1 863 | 1 544 | 1 461 | 531 | 571 |
| Anläggningstillgångar | 802 | 1 858 | 1 858 | 1 859 | 1 859 | 1 784 | 403 | 427 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 44 | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 44 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 829 | 1 829 | 1 829 | 1 829 | 1 740 | 403 | 427 |
| Byggnader och mark | 0 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 403 | 427 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 802 | 802 | 802 | 802 | 713 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 930 | 930 | 930 | 930 | 930 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 802 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 802 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 | 8 | 9 | 5 | −315 | −322 | 128 | 144 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 0 | −323 | −323 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 0 | −323 | −323 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 8 | 9 | 4 | 9 | 1 | 117 | 140 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 815 | 1 866 | 1 867 | 1 863 | 1 544 | 1 461 | 531 | 571 |
| Eget kapital | 434 | 246 | 252 | 246 | 234 | 224 | −86 | 20 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 314 | 126 | 132 | 126 | 114 | 104 | −206 | −100 |
| Balanserat resultat | 446 | 187 | 185 | 197 | 169 | 9 | −100 | −19 |
| Årets resultat | −132 | −61 | −53 | −71 | −55 | 96 | −106 | −81 |
| Obeskattade reserver | 2 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Långfristiga skulder | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Övriga skulder | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 359 | 1 538 | 1 533 | 1 535 | 1 228 | 1 155 | 617 | 551 |
| Leverantörsskulder | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 31 | 31 | 31 | 31 | 32 | – | – |
| Övriga skulder | 359 | 1 476 | 1 472 | 1 474 | 1 166 | 1 093 | 597 | 531 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 114 | 104 | −206 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 320 | 55 | 59 | 83 | 65 | 415 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat på grund av minskad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
PK SYSTEM AB står liksom andra företag för närvarande inför utmaningen med spridningen av COVID-19 (Coronaviruset). Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad och att vi kan idag inte uttala oss om de finansiella effekterna.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 802 | 0 |
| Årets inköp | 802 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 603 | 603 |
| Försäljningar och utrangeringar | 175 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 24 | 176 | 152 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 24 | 24 | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | 48 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 79 | 79 | 79 | 79 | 79 | 79 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 802 | 802 | 802 | 802 | 713 | 713 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 89 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 802 | – | – | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 44 | 30 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 14 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | 0 | 0 | – | 14 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Ackumulerade avskrivningar | 102 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 102 | 102 |
| Årets avskrivningar | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
| Ackumulerade avskrivningar | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 930 | 930 | 930 | 930 | 930 | 619 |
| Försäljningar och utrangeringar | 930 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ATTUNDAVÄGEN 7, 168 58 BROMMA
- Registrerat
- 1988-08-26
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva - konsultverksamhet avseende systemdesign och elektronikutveckling - innovations och utvecklingsverksamhet avseende nya IT-system - innovations och utvecklingsverksamhet avseende nya patentbara produkter för industi och utvecklingsländer - konsulterande systemutveckling avseende strukturen på ekonomiska system och flöden inom företag och samhällsorganisationer med avsikt att optimera dess verksamhet -Komposition och arrangemang av musik
Bankgironummer
- 5571-2954
- PK SYSTEM AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-20
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm. Verksamheten har historiskt avsett konsultverksamhet inom teknikutveckling, programvaruutveckling och innovativt idéstöd. Under räkenskapsåret har verksamheten bedrivits i begränsad omfattning.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget avyttrat en byggnad på ofri grund som inte längre används i verksamheten. Försäljningen har skett till marknadsmässigt bedömt värde och köpeskillingen har reglerats genom kvittning mot skuld till närstående. Bolaget har även återfört en äldre periodiseringsfond samt omvandlat del av skuld till närstående till aktieägartillskott i syfte att stärka det egna kapitalet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.