Start › Västra Götalands län › Kinnahult
Sjuhäradsbygdens Färgeri Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 996 | 32 460 | 36 862 | 34 576 | 30 952 |
| Nettoomsättning | 36 726 | 32 098 | 35 329 | 33 946 | 29 835 |
| Övriga rörelseintäkter | 269 | 362 | 1 533 | 630 | 1 117 |
| Rörelsekostnader | 32 500 | 31 228 | 34 061 | 33 625 | 27 586 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 095 | 5 655 | 7 003 | 5 478 | 4 550 |
| Övriga externa kostnader | 14 754 | 14 532 | 15 845 | 17 450 | 12 940 |
| Personalkostnader | 10 949 | 10 433 | 10 820 | 10 449 | 9 848 |
| Av- och nedskrivningar | 702 | 608 | 392 | 248 | 238 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 11 |
| Rörelseresultat | 4 495 | 1 232 | 2 802 | 951 | 3 366 |
| Finansiella poster | −390 | −33 | −56 | −358 | −206 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 41 | 22 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 398 | 74 | 77 | 359 | 206 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 106 | 1 199 | 2 746 | 593 | 3 160 |
| Bokslutsdispositioner | −1 000 | −300 | −650 | 0 | −750 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 000 | −300 | −650 | 0 | −750 |
| Resultat före skatt | 3 106 | 899 | 2 096 | 593 | 2 410 |
| Skatt på årets resultat | 649 | 195 | 439 | 120 | 485 |
| Årets resultat | 2 457 | 704 | 1 657 | 473 | 1 925 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 094 | 17 358 | 12 676 | 10 715 | 11 876 |
| Anläggningstillgångar | 7 720 | 6 476 | 2 001 | 1 335 | 561 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 720 | 6 476 | 2 001 | 1 335 | 561 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 7 566 | 1 524 | 1 697 | 1 217 | 518 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 154 | 229 | 304 | 117 | 43 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 4 724 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 374 | 10 882 | 10 675 | 9 380 | 11 315 |
| Varulager m.m. | 1 506 | 1 374 | 1 596 | 1 305 | 1 225 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 506 | 1 374 | 1 596 | 1 305 | 1 225 |
| Kortfristiga fordringar | 4 542 | 5 004 | 5 312 | 3 572 | 5 807 |
| Kundfordringar | 4 126 | 4 382 | 4 831 | 3 071 | 4 704 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 250 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 98 | 103 | 129 | 106 | 664 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 318 | 269 | 352 | 395 | 439 |
| Kassa och bank | 6 325 | 4 504 | 3 767 | 4 503 | 4 283 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 094 | 17 358 | 12 676 | 10 715 | 11 876 |
| Eget kapital | 7 306 | 5 450 | 5 746 | 4 089 | 4 576 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Reservfond | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 006 | 5 150 | 5 446 | 3 789 | 4 276 |
| Balanserat resultat | 4 550 | 4 446 | 3 789 | 3 316 | 2 351 |
| Årets resultat | 2 457 | 704 | 1 657 | 473 | 1 925 |
| Obeskattade reserver | 2 700 | 1 700 | 1 400 | 750 | 750 |
| Periodiseringsfonder | 2 700 | 1 700 | 1 400 | 750 | 750 |
| Långfristiga skulder | 3 325 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 3 325 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 763 | 10 208 | 5 530 | 5 876 | 6 550 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 108 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 036 | 2 215 | 2 368 | 2 552 | 3 134 |
| Skulder till koncernföretag | 343 | 882 | – | – | – |
| Skatteskulder | 243 | 88 | 290 | 603 | 495 |
| Övriga skulder | 1 672 | 5 802 | 1 173 | 985 | 1 439 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 362 | 1 222 | 1 699 | 1 736 | 1 482 |
| Ställda säkerheter | 9 500 | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 |
| Företagsinteckningar | 9 500 | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | 600 | 1 000 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 2 000 | 600 | 1 000 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sjuhäradsbygdens Färgeri Aktiebolag för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sjuhäradsbygdens Färgeri Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Sjuhäradsbygdens Färgeri Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sjuhäradsbygdens Färgeri AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sjuhäradsbygdens Färgeri ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sjuhäradsbygdens Färgeri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sjuhäradsbygdens Färgeri AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sjuhäradsbygdens Färgeri ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sjuhäradsbygdens Färgeri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sjuhäradsbygdens Färgeri AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sjuhäradsbygdens Färgeri ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sjuhäradsbygdens Färgeri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 606 | 1 606 | 1 606 | 1 380 | 1 294 | 1 485 |
| Årets inköp | – | 0 | 226 | 86 | 46 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 237 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 452 | 1 377 | 1 302 | 1 263 | 1 251 | 1 355 |
| Årets avskrivningar | 75 | 75 | 39 | 12 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 116 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 239 | 34 569 | 34 209 | 33 376 | 32 469 | 32 348 |
| Årets inköp | 1 947 | 360 | 833 | 936 | 121 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 29 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 673 | 33 045 | 32 512 | 32 159 | 31 951 | 31 725 |
| Årets avskrivningar | 628 | 533 | 353 | 237 | 226 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 29 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 724 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 4049, 511 04 KINNAHULT
- Registrerat
- 1988-07-14
- Bransch
- Blekning, färgning och annan textilberedning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra färgning av garner och vävnader ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 615-9099
- Sjuhäradsbygdens Färgeri AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mark
- Revision
- Ja (2026-06-18)
- Årsstämma
- 2026-06-18
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Tillsammans med våra kunder arbetar vi med produktutveckling för att få fram en produkt som klarar kundens specifika krav på färg, kvalité och funktion. Vi kan erbjuda allt från en behandling på kundens egna material till att leverera en färdig produkt där vi är med och tar fram rågarn eller råväv för att uppnå kundens krav. Bolaget har sitt säte i Marks kommun. Miljöpåverkan Bolagets verksamhet är tillståndsstyrd. Tillstånd finns från Länsstyrelsen, koncessionsnämnden och Marks kommun. Tillståndens villkor kontrolleras genom ett av myndigheterna godkänt kontrollprogram, samt med periodiska besiktningar av myndigheterna och en opartisk miljörevisor. Varje år före den 31 mars redovisar bolaget sin förbrukning av färger och kemikalier till Länsstyrelsen i en miljörapport. I miljörapporten får bolaget kommentera hur de levt upp till alla villkoren i sitt tillstånd. Det betyder en total redovisning av hela företagets verksamhet. Den tillståndspliktiga produktionen motsvarar 100% av bolagets verksamhet.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget påbörjat arbetet med framtagande av underlag för ansökan om nytt miljötillstånd. Ansökan avser ett mindre miljötillstånd mer anpassat till nuvarande och framtida produktion. Tillståndsprocessen pågår vid räkenskapsårets utgång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Texmother AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Texmother AB; Organisationsnummer=559404-8109; ForetagetsSate=Mark
-
Texmother AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Texmother AB; Organisationsnummer=559404-8109; ForetagetsSate=Mark
-
Texmother AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Texmother AB; Organisationsnummer=559404-8109; ForetagetsSate=Mark