Start › Dalarnas län › Falun
Vallbygården AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 39 | 5 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 39 | 5 |
| Rörelsekostnader | 12 | 14 | 13 | 11 | 19 | 127 | 205 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 14 | 13 | 11 | 19 | 122 | 195 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 5 | 10 |
| Rörelseresultat | −12 | −14 | −13 | −11 | −19 | −89 | −199 |
| Finansiella poster | 372 | 699 | 7 | 5 473 | 101 | 1 862 | 122 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 372 | 709 | 7 | 5 473 | 104 | 1 862 | 122 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 10 | – | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 360 | 685 | −6 | 5 462 | 82 | 1 773 | −77 |
| Resultat före skatt | 360 | 685 | −6 | 5 462 | 82 | 1 773 | −77 |
| Skatt på årets resultat | 74 | 142 | 0 | 1 008 | – | – | – |
| Årets resultat | 286 | 543 | −6 | 4 455 | 82 | 1 773 | −77 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 714 | 11 355 | 11 675 | 11 695 | 6 424 | 6 541 | 5 369 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 547 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 547 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 547 |
| Omsättningstillgångar | 11 714 | 11 355 | 11 675 | 11 695 | 6 424 | 6 541 | 1 822 |
| Kortfristiga fordringar | 1 103 | 731 | 1 039 | 1 | 1 | 14 | 20 |
| Övriga fordringar | 15 | 14 | 1 039 | 1 | 1 | 14 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 088 | 717 | – | – | – | 0 | 7 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 809 | 1 809 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 809 | 1 809 | 0 |
| Kassa och bank | 10 611 | 10 624 | 10 636 | 11 694 | 4 614 | 4 719 | 1 801 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 714 | 11 355 | 11 675 | 11 695 | 6 424 | 6 541 | 5 369 |
| Eget kapital | 11 293 | 11 007 | 10 464 | 10 665 | 6 398 | 6 516 | 5 342 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 11 193 | 10 907 | 10 364 | 10 565 | 6 298 | 6 416 | 5 242 |
| Balanserat resultat | 10 907 | 10 364 | 10 370 | 6 110 | 6 216 | 4 642 | 5 319 |
| Årets resultat | 286 | 543 | −6 | 4 455 | 82 | 1 773 | −77 |
| Kortfristiga skulder | 421 | 348 | 1 211 | 1 030 | 26 | 26 | 26 |
| Skatteskulder | 216 | 142 | 1 008 | 1 008 | – | – | – |
| Övriga skulder | 195 | 195 | 195 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 11 | 9 | 9 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 453 | – | – | 195 | 188 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 10 565 | 6 298 | 6 416 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 547 | 3 547 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 738 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1988-06-23
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom vårdområdet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom vårdområdet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under året
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.