Start › Stockholms län › Stockholm
G. Olsson Förvaltnings AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 22 | 187 | 2 772 | 397 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 3 | 397 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 22 | 187 | 2 769 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 19 | 19 | 17 | 14 | 959 | 649 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 21 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 19 | 19 | 17 | 13 | 196 | 527 |
| Personalkostnader | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 105 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 742 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | −19 | −19 | 5 | 174 | 1 813 | −252 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −398 | 0 | 0 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 7 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 394 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −19 | −20 | −393 | 173 | 1 813 | −247 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 550 | 50 | – | 0 | 328 | 250 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 550 | 50 | – | 0 | −600 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 928 | 250 |
| Resultat före skatt | −14 | 531 | 30 | −393 | 173 | 2 141 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 116 | 10 | 4 | 36 | 462 | 3 |
| Årets resultat | −14 | 415 | 20 | −397 | 137 | 1 679 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 160 | 9 250 | 9 273 | 9 859 | 10 741 | 10 570 | 8 822 |
| Anläggningstillgångar | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 8 039 | 6 039 | 7 612 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 2 573 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | – | 0 | 731 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 1 842 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 8 039 | 6 039 | 5 039 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 7 645 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 8 039 | 6 039 | 5 039 |
| Omsättningstillgångar | 1 515 | 1 605 | 1 628 | 2 214 | 2 703 | 4 531 | 1 210 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 3 | 7 | 1 | 203 | 210 | 219 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Övriga fordringar | 115 | 3 | 7 | 1 | 203 | 210 | 139 |
| Kassa och bank | 1 400 | 1 602 | 1 621 | 2 213 | 2 499 | 4 321 | 969 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 160 | 9 250 | 9 273 | 9 859 | 10 741 | 10 570 | 8 822 |
| Eget kapital | 7 389 | 7 403 | 6 988 | 6 968 | 9 635 | 9 498 | 7 819 |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Reservfond | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Fritt eget kapital | 7 149 | 7 163 | 6 748 | 6 728 | 9 395 | 9 258 | 7 579 |
| Balanserat resultat | 7 163 | 6 748 | 6 728 | 7 125 | 9 258 | 7 579 | 7 578 |
| Årets resultat | −14 | 415 | 20 | −397 | 137 | 1 679 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 550 | 600 | 600 | 600 | 908 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 550 | 600 | 600 | 600 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 908 |
| Kortfristiga skulder | 1 771 | 1 846 | 1 734 | 2 291 | 506 | 472 | 95 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 107 | 126 | 13 | 31 | 491 | 462 | 6 |
| Övriga skulder | 1 660 | 1 715 | 1 716 | 2 255 | 0 | 2 | 70 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 8 | 8 | 20 |
| Ställda säkerheter | – | – | 1 925 | 1 925 | 1 925 | 1 925 | 3 625 |
| Företagsinteckningar | – | – | 1 925 | 1 925 | 1 925 | 1 925 | 1 925 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | – | 0 | 1 700 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 2 270 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 9 258 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 645 | 7 645 | 7 645 | 8 039 | 6 039 | 5 039 | 4 645 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 000 | 1 000 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 394 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 645 | 7 645 | 7 645 |
Byggnader och mark
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 756 | 1 756 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 756 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 025 | 965 |
| Årets avskrivningar | – | 60 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 025 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 11 246 | 11 246 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 246 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 9 404 | 9 359 |
| Årets avskrivningar | – | 45 | – |
| Återförda avskrivningar | 9 404 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LINDHAGENSPLAN 45 7TRP, 112 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1988-05-05
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter, uthyrning av verkstadsmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 112-4908
- G. Olsson Förvaltnings AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljusdals kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är vilande. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.