Start › Gävleborgs län › Ljusdal
Hagmans Golv & Färg Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 883 | 24 802 | 28 022 | 27 174 |
| Nettoomsättning | 24 919 | 25 103 | 27 981 | 26 222 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −35 | −308 | −64 | 673 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 105 | 278 |
| Rörelsekostnader | 24 500 | 24 782 | 27 690 | 26 892 |
| Handelsvaror | 8 013 | 9 155 | 11 128 | 10 596 |
| Övriga externa kostnader | 2 561 | 2 513 | 2 930 | 2 464 |
| Personalkostnader | 13 814 | 13 043 | 13 548 | 13 732 |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 72 | 84 | 97 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | 384 | 20 | 332 | 282 |
| Finansiella poster | −372 | −311 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 10 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 372 | 313 | 194 | 200 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | −291 | 148 | 83 |
| Resultat före skatt | 12 | −291 | 148 | 83 |
| Årets resultat | 12 | −291 | 148 | 83 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 549 | 10 428 | 12 390 | 10 530 |
| Anläggningstillgångar | 4 962 | 4 698 | 4 760 | 4 844 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 195 | 931 | 993 | 1 077 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 341 | 21 | 26 | 52 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 853 | 911 | 968 | 1 025 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 767 | 3 767 | 3 767 | 3 767 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 767 | 3 767 | 3 767 | 3 767 |
| Omsättningstillgångar | 4 588 | 5 729 | 7 630 | 5 686 |
| Varulager m.m. | 2 914 | 2 956 | 3 245 | 3 297 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 353 | 2 360 | 2 340 | 2 328 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 562 | 597 | 905 | 969 |
| Kortfristiga fordringar | 1 655 | 2 733 | 4 338 | 2 376 |
| Kundfordringar | 1 061 | 2 251 | 3 644 | 1 580 |
| Övriga fordringar | 153 | 149 | 330 | 177 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 441 | 333 | 364 | 620 |
| Kassa och bank | 18 | 40 | 47 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 549 | 10 428 | 12 390 | 10 530 |
| Eget kapital | 1 147 | 1 135 | 1 425 | 1 277 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 027 | 1 015 | 1 305 | 1 157 |
| Balanserat resultat | 1 015 | 1 305 | 1 157 | 1 074 |
| Årets resultat | 12 | −291 | 148 | 83 |
| Långfristiga skulder | 2 350 | 2 273 | 2 323 | 2 345 |
| Skulder till kreditinstitut | 307 | 8 | 108 | 291 |
| Checkräkningskredit | 1 963 | 2 265 | 2 215 | 2 054 |
| Övriga skulder | 80 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 053 | 7 020 | 8 642 | 6 908 |
| Skulder till kreditinstitut | 210 | 100 | 183 | 348 |
| Förskott från kunder | 10 | 10 | 17 | 13 |
| Leverantörsskulder | 699 | 1 298 | 1 394 | 1 481 |
| Skatteskulder | 122 | 131 | 135 | 667 |
| Övriga skulder | 3 242 | 4 061 | 5 293 | 2 711 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 770 | 1 419 | 1 620 | 1 687 |
| Ställda säkerheter | 3 725 | 3 480 | 3 480 | 3 480 |
| Företagsinteckningar | 3 480 | 3 480 | 3 480 | 3 480 |
| Äganderättsförbehåll | 245 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret vid flera tillfällen inte i rätt tid betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Modifierat uttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hagmans Golv & Färg Aktiebolag för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen, förutom effekterna av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden", upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hagmans Golv & Färg Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Som en följd av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden" kan jag varken till- eller avstyrka att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Posten fordringar hos koncernföretag om 3.766.745 kr bedömer jag som osäker. Någon reservation har ej gjorts. Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Hagmans Golv & Färg Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mitt uttalande med reservation.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret vid flera tillfällen inte i rätt tid betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Modifierat uttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hagmans Golv & Färg Aktiebolag för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen, förutom effekterna av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden", upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hagmans Golv & Färg Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Som en följd av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden" kan jag varken till- eller avstyrka att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Posten fordringar hos koncernföretag om 3.766.745 kr bedömer jag som osäker. Någon reservation har ej gjorts. Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Hagmans Golv & Färg Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mitt uttalande med reservation.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hagmans Golv & Färg Aktiebolag för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hagmans Golv & Färg Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hagmans Golv & Färg Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 767 | 3 767 | 3 767 | 3 767 | 3 767 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 |
| Ackumulerade avskrivningar | 289 | 232 | 175 | 118 | 61 |
| Årets avskrivningar | 57 | 57 | 57 | 57 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 080 | 772 | 762 | 762 | 772 |
| Årets inköp | 375 | 10 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 67 | – | – | 10 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 739 | 751 | 737 | 710 | 677 |
| Årets avskrivningar | 55 | 15 | 27 | 40 | – |
| Återförda avskrivningar | 67 | – | – | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAGASINSGATAN 14, 827 32 LJUSDAL
- Registrerat
- 1988-04-14
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka golv-, kakel-, klinker-, murnings-, betongs- och måleriarbeten, försäljning av mattor, färg och tapeter, bedriva stuguthyrning, äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljusdals kommun
- Revision
- Ja (2025-04-10)
- Årsstämma
- 2025-04-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför byggtjänster inom måleri, golvarbeten samt kakelsättning. Bolaget har butik i Ljusdal. Bolaget är helägt dotterbolag till Jonas Myrberg Invest AB 556769-2024. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jonas Myrberg Invest AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget utför byggtjänster inom måleri, golvarbeten samt kakelsättning. Bolaget har butik i Ljusdal. Bolaget är helägt dotterbolag till Jonas Myrberg Invest AB 556769-2024. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .
-
Jonas Myrberg Invest AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget utför byggtjänster inom måleri, golvarbeten samt kakelsättning. Bolaget har butik i Ljusdal. Bolaget är helägt dotterbolag till Jonas Myrberg Invest AB 556769-2024. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .
-
Jonas Myrberg Invest AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget utför byggtjänster inom måleri, golvarbeten samt kakelsättning. Bolaget har butik i Ljusdal. Bolaget är helägt dotterbolag till Jonas Myrberg Invest AB 556769-2024. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .