Start › Östergötlands län › Norrköping
Svärtinge Åkeri AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 579 | 286 | 325 | 357 | 377 | 356 | 514 | 360 |
| Nettoomsättning | 45 | 22 | 56 | 78 | 71 | 42 | 9 | 96 |
| Övriga rörelseintäkter | 534 | 263 | 269 | 279 | 306 | 314 | 505 | 264 |
| Rörelsekostnader | 341 | 312 | 397 | 347 | 413 | 399 | 429 | 406 |
| Handelsvaror | 46 | 52 | 39 | 21 | 35 | 31 | 37 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 140 | 124 | 148 | 132 | 134 | 115 | 155 | 226 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 3 | 2 | 3 | −95 |
| Av- och nedskrivningar | 154 | 136 | 209 | 194 | 241 | 251 | 235 | 201 |
| Rörelseresultat | 239 | −27 | −72 | 10 | −36 | −43 | 85 | −46 |
| Finansiella poster | 4 | −15 | −20 | −1 | 0 | −11 | −11 | −4 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 10 | 0 | 10 | 12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 4 | 2 | 2 | 3 | 0 | 12 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 35 | 39 | 18 | 12 | 14 | 21 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | −42 | −92 | 9 | −36 | −54 | 74 | −50 |
| Bokslutsdispositioner | −138 | 15 | 205 | 11 | 44 | 58 | −9 | 59 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 191 | 10 | 44 | 58 | 11 | 59 |
| Förändring av överavskrivningar | −138 | 15 | 14 | 1 | – | 0 | −20 | 0 |
| Resultat före skatt | 104 | −28 | 113 | 20 | 9 | 4 | 65 | 9 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 0 | 23 | 2 | 1 | 2 | 13 | 1 |
| Årets resultat | 96 | −28 | 89 | 18 | 8 | 2 | 52 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 270 | 3 172 | 3 262 | 3 217 | 3 221 | 3 295 | 3 456 | 3 545 |
| Anläggningstillgångar | 2 961 | 2 541 | 2 677 | 2 464 | 2 657 | 2 898 | 3 111 | 3 022 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 769 | 2 349 | 2 485 | 2 272 | 2 466 | 2 707 | 2 919 | 2 830 |
| Byggnader och mark | 2 203 | 2 322 | 2 441 | 2 132 | 2 234 | 2 336 | 2 438 | 2 540 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 566 | 27 | 44 | 140 | 232 | 371 | 481 | 290 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
| Andelar i intresseföretag | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 309 | 631 | 585 | 753 | 564 | 397 | 345 | 523 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 7 | 31 | 73 | 14 | 3 | 5 | 9 |
| Kundfordringar | 16 | 7 | 31 | 66 | 15 | 3 | 2 | 9 |
| Övriga fordringar | 16 | 0 | 0 | 7 | −1 | 0 | 3 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 275 | 624 | 554 | 681 | 549 | 395 | 340 | 514 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 270 | 3 172 | 3 262 | 3 217 | 3 221 | 3 295 | 3 456 | 3 545 |
| Eget kapital | 2 588 | 2 492 | 2 520 | 2 430 | 2 412 | 2 404 | 2 402 | 2 351 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 468 | 2 372 | 2 400 | 2 310 | 2 292 | 2 284 | 2 282 | 2 231 |
| Balanserat resultat | 2 372 | 2 400 | 2 310 | 2 292 | 2 284 | 2 282 | 2 531 | 2 523 |
| Årets resultat | 96 | −28 | 89 | 18 | 8 | 2 | 52 | 8 |
| Obeskattade reserver | 160 | 22 | 36 | 241 | 252 | 296 | 354 | 345 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 191 | 201 | 245 | 303 | 313 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 160 | 22 | 36 | 50 | 51 | 51 | 51 | 31 |
| Långfristiga skulder | 342 | 478 | 514 | 353 | 350 | 383 | 419 | 488 |
| Skulder till kreditinstitut | 342 | 478 | 514 | 353 | 350 | 383 | 419 | 488 |
| Kortfristiga skulder | 179 | 181 | 192 | 193 | 207 | 212 | 280 | 362 |
| Skulder till kreditinstitut | 36 | 36 | 36 | 36 | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Leverantörsskulder | 9 | 15 | 9 | 12 | 10 | 10 | 6 | 15 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 14 | 0 | −8 | −6 | 3 | 71 |
| Övriga skulder | 126 | 118 | 125 | 137 | 124 | 128 | 189 | 191 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 7 | 7 | 6 | 5 | 7 | 10 |
| Ställda säkerheter | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Fastighetsinteckningar | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 292 | 2 284 | 2 282 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig art har ägt rum efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig art har ägt rum efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 182 | 3 182 | 3 182 | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 2 760 |
| Årets inköp | – | – | 422 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 979 | 860 | 741 | 628 | 526 | 424 | 322 | 220 | 118 |
| Årets avskrivningar | 119 | 119 | 113 | 102 | – | 102 | 102 | 102 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 042 | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 802 | 633 | 617 |
| Årets inköp | 575 | 0 | – | – | – | 38 | 373 | 16 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 373 | 0 | – | – | – | – | 204 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 476 | 813 | 796 | 700 | 608 | 469 | 320 | 343 | 244 |
| Årets avskrivningar | 36 | 17 | 96 | 92 | 139 | 149 | 133 | 99 | – |
| Återförda avskrivningar | 373 | 0 | – | – | – | – | 155 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
Om bolaget
- Adress
- FINSPÅNGSVÄGEN 228 B, 605 99 NORRKÖPING
- Registrerat
- 1988-03-17
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva lastbilsåkeri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 683-7850
- SVÄRTINGE ÅKERI AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver uthyrningsverksamhet i Fastigheten Östra Eneby 7:38. Bolaget innehar en lastmaskin. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.