Start › Stockholms län › Stockholm
CSH, CountrySide Homes AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | −498 | −51 | 685 |
| Nettoomsättning | 0 | 6 | −161 | 204 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −504 | 110 | 481 |
| Rörelsekostnader | 205 | 2 195 | 594 | 1 303 |
| Handelsvaror | 0 | 11 | 9 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 368 | 287 | 721 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 62 |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 298 | 503 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 769 | – | – |
| Rörelseresultat | −205 | −2 693 | −645 | −618 |
| Finansiella poster | −5 | −115 | −145 | −211 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 115 | 145 | 211 |
| Resultat efter finansiella poster | −210 | −2 807 | −790 | −829 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 30 |
| Resultat före skatt | −210 | −2 807 | −790 | −799 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | −210 | −2 807 | −798 | −799 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 537 | 1 258 | 7 346 | 7 732 |
| Anläggningstillgångar | 557 | 665 | 6 579 | 6 877 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 168 |
| Goodwill | – | 0 | 0 | 168 |
| Materiella anläggningstillgångar | 507 | 554 | 6 468 | 6 597 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 5 698 | 5 711 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 507 | 554 | 770 | 886 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 111 | 111 | 111 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 61 | 61 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 980 | 594 | 767 | 855 |
| Kortfristiga fordringar | 979 | 540 | 767 | 843 |
| Kundfordringar | – | 0 | 44 | 181 |
| Fordringar hos koncernföretag | 190 | 156 | 406 | 265 |
| Övriga fordringar | 789 | 384 | 317 | 391 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 1 | 53 | 0 | 12 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 537 | 1 258 | 7 346 | 7 732 |
| Eget kapital | 116 | 326 | 3 134 | 3 932 |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Fritt eget kapital | 4 | 214 | 3 022 | 3 820 |
| Balanserat resultat | 214 | 3 022 | 3 820 | 4 619 |
| Årets resultat | −210 | −2 807 | −798 | −799 |
| Långfristiga skulder | 0 | 123 | 1 690 | 2 138 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 123 | 1 690 | 2 108 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 1 421 | 809 | 2 523 | 1 662 |
| Leverantörsskulder | 779 | 776 | 835 | 941 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 636 | 25 | 1 673 | 711 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 11 | 6 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 296 | 5 296 | 5 296 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 5 296 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 609 | 596 | 437 |
| Årets avskrivningar | – | – | 13 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 609 | 609 | – | – | – |
Goodwill
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 000 | 1 000 | 832 | 632 |
| Årets avskrivningar | – | 168 | 200 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 692 | 692 | 1 490 | 1 490 | 837 |
| Årets inköp | – | – | – | 692 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 798 | – | 39 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 185 | 138 | 720 | 604 | 446 |
| Årets avskrivningar | 46 | 46 | 117 | 162 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 628 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÄSTER SAMUELSGATAN 42, 111 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1988-04-27
- Bransch
- Övriga öppna sociala insatser för vuxna
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt bedriva hotell och restaurangverksamhet och transporter inom detsamma, samt konsultuppdrag inom dessa områden, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 248-0077
- Csh AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Järna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget driver boende för personer med särskilda behov. Bolaget är moderbolag till 69 Grader Nord AB org nr 559132-2192 och Trosa Invest AB org nr 556656-9744. Företaget har sitt säte i Järna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.