Start › Södermanlands län › Strängnäs
Stockholms Fastighets- och Klimatservice Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 376 | 393 | 358 | 535 | 370 | 411 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 239 | 393 | 358 | 375 | 370 | 397 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 137 | – | 0 | 161 | 0 | 15 |
| Rörelsekostnader | 104 | 9 | 278 | 93 | 77 | 141 | 831 | 1 241 |
| Övriga externa kostnader | 104 | 9 | 278 | 93 | 77 | 137 | 273 | 378 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 549 | 855 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | −104 | −9 | 98 | 300 | 281 | 394 | −462 | −830 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 157 | 602 | 0 | 369 | 264 | 883 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 2 157 | 602 | 0 | 292 | 258 | 400 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 81 | 0 | 481 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 9 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −104 | −7 | 2 255 | 902 | 281 | 763 | −197 | 53 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 462 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 462 |
| Resultat före skatt | −104 | −7 | 2 255 | 902 | 281 | 763 | −153 | 515 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 20 | 62 | 58 | 14 | 0 | 29 |
| Årets resultat | −104 | −7 | 2 235 | 840 | 223 | 749 | −153 | 485 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 832 | 10 936 | 10 988 | 8 786 | 7 949 | 7 814 | 7 220 | 7 755 |
| Anläggningstillgångar | 10 829 | 10 829 | 10 829 | 7 976 | 7 076 | 6 995 | 7 059 | 7 148 |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 35 | 35 | 2 902 | 2 902 | 2 902 | 39 | 48 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 2 868 | 2 868 | 2 868 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 39 | 48 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 795 | 10 795 | 10 795 | 5 074 | 4 174 | 4 093 | 7 020 | 7 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 80 | 80 | 80 | 207 | 207 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 4 994 | 4 094 | 4 012 | 6 735 | 6 815 |
| Andra långfristiga fordringar | 10 795 | 10 795 | 10 795 | – | – | 0 | 78 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 3 | 107 | 159 | 810 | 873 | 819 | 160 | 607 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 95 | 22 | 385 | 408 | 54 | 207 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 321 | 321 | 0 | 91 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 95 | 22 | 64 | 87 | 38 | 91 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 16 | 25 |
| Kassa och bank | 2 | 106 | 64 | 788 | 488 | 411 | 106 | 400 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 832 | 10 936 | 10 988 | 8 786 | 7 949 | 7 814 | 7 220 | 7 755 |
| Eget kapital | 10 798 | 10 902 | 10 910 | 8 675 | 7 835 | 7 612 | 6 863 | 7 187 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 10 678 | 10 782 | 10 790 | 8 555 | 7 715 | 7 492 | 6 743 | 7 067 |
| Balanserat resultat | 10 782 | 10 790 | 8 555 | 7 715 | 7 492 | 6 743 | 6 896 | 6 582 |
| Årets resultat | −104 | −7 | 2 235 | 840 | 223 | 749 | −153 | 485 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 44 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 34 | 78 | 111 | 115 | 202 | 357 | 524 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 9 | 1 | 0 | 5 | 21 |
| Skatteskulder | – | 0 | 20 | – | – | – | 0 | 30 |
| Övriga skulder | 34 | 34 | 57 | 84 | 94 | 120 | 321 | 444 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 2 | 18 | 20 | 82 | 30 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 715 | 7 492 | 6 743 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget bedrivit mindre verksamhet under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter balansdagen har företagets fastighet avyttrats.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag för räkenskapsåret 2022-05-01 -- 2023-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag för räkenskapsåret 2020-05-01 -- 2021-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon påverkan på företagets verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag för räkenskapsåret 2019-05-01 -- 2020-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Stockholms Fastighets- och Klimatservice aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 80 | 80 | 80 | 3 565 | 3 565 | 3 642 |
| Försäljningar och utrangeringar | 80 | 0 | 0 | 3 485 | 0 | 77 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 3 358 | 3 358 | 3 358 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 795 | 10 795 | 10 795 | 4 994 | 4 094 | 0 | 78 | 78 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 5 801 | 900 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 994 | 4 094 | 3 924 | 6 735 | 6 815 | 6 222 |
| Årets inköp | 900 | 0 | – | 0 | 1 800 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 2 811 | 80 | 1 207 | – |
| Omklassificeringar | 0 | 170 | 0 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 868 | 2 868 | 2 868 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 2 868 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 868 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 | 54 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 | 24 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 39 | 31 | 22 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 4 | 9 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDVÄGEN 25, 645 93 STRÄNGNÄS
- Registrerat
- 1988-02-12
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och fast egendom samt utföra konsultverksamhet inom fastighetstekniska området samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 541-8967
- STOCKHOLMS FASTIGH KLIMATSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastighetstekniska områden. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Ingen verksamhet har bedrivits under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 240 kB | Öppna |
| 2025 | 240 kB | Öppna |
| 2024 | 241 kB | Öppna |
| 2023 | 282 kB | Öppna |
| 2022 | 282 kB | Öppna |
| 2021 | 283 kB | Öppna |
| 2020 | 283 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Desima Airport FM AB
Visa källuppgift
Under räkenskapsåret har företaget investerat i mark. Dotterbolaget Desima Airport FM AB, 556617-9551, har avyttrats. Coronapandemin har inte påverkat verksamheten.