Sista versen 93171 AB
Utveckling8 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 2 | 0 | 80 | 12 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 12 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 301 | 0 | 0 | 2 | 10 | −28 | 23 | 35 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 9 | 12 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 301 | 0 | 0 | 2 | 10 | −38 | 11 | 14 |
| Rörelseresultat | −301 | 0 | 0 | 0 | −10 | 108 | −11 | −35 |
| Finansiella poster | 13 640 | – | – | 300 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 13 640 | – | – | 300 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 339 | 0 | 0 | 300 | −10 | 108 | −11 | −35 |
| Resultat före skatt | 13 339 | 0 | 0 | 300 | −10 | 108 | −11 | −35 |
| Årets resultat | 13 339 | 0 | 0 | 300 | −10 | 108 | −11 | −35 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 597 | 254 | 254 | 254 | 324 | 634 | 876 | 1 187 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 254 | – | 254 | 324 | 631 | 831 | 1 131 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 254 | – | 254 | 324 | 631 | 831 | 1 131 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 204 | – | 204 | 274 | 581 | 781 | 1 081 |
| Omsättningstillgångar | 13 597 | – | – | – | 0 | 3 | 44 | 56 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 9 | 21 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 9 | 21 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 13 597 | – | – | – | 0 | 3 | 35 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 597 | 254 | – | 254 | 324 | 634 | 876 | 1 187 |
| Eget kapital | 13 593 | 254 | – | 254 | 255 | 565 | 757 | 1 068 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | – | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 13 473 | 134 | – | 134 | 135 | 445 | 637 | 948 |
| Balanserat resultat | 134 | 134 | – | −165 | 145 | 337 | 648 | 983 |
| Årets resultat | 13 339 | 0 | – | 300 | −10 | 108 | −11 | −35 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 4 | – | – | 0 | 2 | 2 | 52 | 52 |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 50 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 13 250 | – | – | – | – | – | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 135 | – | 637 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % jämfört med föregående år då ingen försäljning skett under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 204 | 204 | 204 |
| Försäljningar och utrangeringar | 204 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 1988-01-11
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-01-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att förvalta aktier och andelar i dotterbolag.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året sålt dotterbolaget Yngve Hansson Fastighetsaktiebolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Yngve Hanson Fastighets AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Yngve Hanson Fastighets AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556304-1242; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borås
-
Yngve Hanson Fastighets AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Yngve Hanson Fastighets AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556304-1242; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borås
-
Yngve Hanson Fastighets AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Yngve Hanson Fastighets AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556304-1242; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Borås