Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Karosserifabriken Rune Olsson Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 104 | 22 316 | 19 623 | 18 758 | 17 133 | 16 873 | 18 160 |
| Nettoomsättning | 24 096 | 22 316 | 19 575 | 18 712 | 17 013 | 16 582 | 18 160 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 0 | 48 | 46 | 120 | 291 | 0 |
| Rörelsekostnader | 21 714 | 19 157 | 18 274 | 15 637 | 15 391 | 15 713 | 16 732 |
| Råvaror och förnödenheter | 179 | 216 | 297 | 212 | 241 | 188 | 228 |
| Handelsvaror | 9 582 | 8 866 | 7 510 | 5 820 | 5 502 | 5 432 | 5 641 |
| Övriga externa kostnader | 4 494 | 3 310 | 3 127 | 2 932 | 2 473 | 2 991 | 3 022 |
| Personalkostnader | 7 463 | 6 757 | 7 319 | 6 648 | 7 138 | 7 036 | 7 620 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 6 | 20 | 24 | 36 | 66 | 222 |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 390 | 3 159 | 1 349 | 3 121 | 1 743 | 1 160 | 1 428 |
| Finansiella poster | −2 | 438 | 34 | 11 | 8 | 2 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 416 | 6 | 5 | 7 | 0 | 6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 30 | 28 | 6 | 4 | 2 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 8 | 0 | 1 | 4 | 0 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 388 | 3 598 | 1 382 | 3 132 | 1 751 | 1 162 | 1 428 |
| Bokslutsdispositioner | −592 | 2 776 | −350 | −777 | −417 | −280 | −276 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −600 | 2 775 | −363 | −788 | −446 | −305 | −391 |
| Förändring av överavskrivningar | 8 | 1 | 13 | 11 | 29 | 25 | 115 |
| Resultat före skatt | 1 796 | 6 374 | 1 032 | 2 355 | 1 334 | 882 | 1 151 |
| Skatt på årets resultat | 403 | 1 262 | 224 | 487 | 276 | 197 | 252 |
| Årets resultat | 1 393 | 5 111 | 809 | 1 868 | 1 058 | 686 | 900 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 407 | 7 745 | 6 963 | 7 290 | 8 462 | 10 254 | 8 979 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 1 496 | 1 223 | 1 243 | 1 236 | 1 224 | 1 242 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 39 | 46 | 66 | 59 | 95 | 160 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 6 | 39 | 46 | 66 | 59 | 95 | 160 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 457 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 130 | 1 082 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 1 457 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 130 | 1 082 |
| Omsättningstillgångar | 5 401 | 6 249 | 5 740 | 6 046 | 7 226 | 9 029 | 7 737 |
| Kortfristiga fordringar | 5 000 | 2 877 | 3 605 | 3 149 | 3 059 | 2 405 | 3 197 |
| Kundfordringar | 1 683 | 1 868 | 1 215 | 1 368 | 1 075 | 944 | 1 191 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 493 | 1 738 | 1 202 | 1 240 | 684 | 993 |
| Övriga fordringar | 0 | 76 | 4 | 1 | 206 | 281 | 465 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 317 | 440 | 648 | 579 | 538 | 496 | 548 |
| Kassa och bank | 401 | 3 372 | 2 135 | 2 897 | 4 166 | 6 624 | 4 540 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 407 | 7 745 | 6 963 | 7 290 | 8 462 | 10 254 | 8 979 |
| Eget kapital | 1 526 | 5 233 | 988 | 2 079 | 1 911 | 5 853 | 5 168 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 406 | 5 113 | 868 | 1 959 | 1 791 | 5 733 | 5 048 |
| Balanserat resultat | 13 | 2 | 59 | 91 | 733 | 5 048 | 4 148 |
| Årets resultat | 1 393 | 5 111 | 809 | 1 868 | 1 058 | 686 | 900 |
| Obeskattade reserver | 606 | 27 | 2 803 | 2 453 | 1 676 | 1 260 | 980 |
| Periodiseringsfonder | 600 | 0 | 2 775 | 2 412 | 1 624 | 1 178 | 873 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 6 | 27 | 28 | 41 | 52 | 82 | 107 |
| Kortfristiga skulder | 3 275 | 2 485 | 3 172 | 2 758 | 4 875 | 3 141 | 2 831 |
| Förskott från kunder | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 758 | 711 | 1 302 | 865 | 877 | 927 | 824 |
| Skatteskulder | 618 | 754 | 72 | 192 | – | – | – |
| Övriga skulder | 768 | 687 | 882 | 843 | 3 018 | 816 | 809 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 101 | 332 | 917 | 857 | 980 | 1 398 | 1 198 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 840 | 5 100 | 866 | 1 900 | 1 700 | 5 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 959 | 1 791 | 5 733 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företagets ägare har långt framskridna planer på att avyttra en betydande del av företaget till nya ägare. Affären planeras att vara klar i februari 2025.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av Covid 19 utbrottet kommit att påverka företaget. Vi såg under år 2020 en ekonomisk påverkan på företaget men denna påverkan har minskat med tiden. Idag upplever styrelsen att vår omsättning och orderingång är tillbaks på samma nivåer som innan pandemin startade.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Karosserifabriken Rune Olsson AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Karosserifabriken Rune Olsson ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Karosserifabriken Rune Olsson AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 457 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 178 | 1 130 | 1 130 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 48 | – | 48 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 457 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | 279 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 380 | 2 628 | 2 628 | 2 628 | 3 188 | 3 188 | 4 249 | 4 249 | 4 249 | 4 249 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 31 | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 132 | 0 | – | 560 | – | 1 092 | – | 0 | – | 59 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 374 | 2 588 | 2 582 | 2 582 | 3 122 | 3 122 | 4 190 | 4 190 | 4 154 | 4 154 |
| Årets avskrivningar | 8 | 6 | – | 20 | – | 24 | – | 36 | – | 66 |
| Återförda avskrivningar | 107 | 0 | – | 560 | – | 1 092 | – | 0 | – | 59 |
Om bolaget
- Adress
- KLANGFÄRGSGATAN 14, 426 52 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 1987-10-05
- Bransch
- Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra plåt- och lackningsarbeten ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 988-7720
- KAROSSERIFABRIKEN RUNE OLSSON AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet avser reparationer av karosskadade fordon och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedrivs i lokaler i Västra Frölunda. Bolaget är en auktoriserad skadeverkstad för flertalet märken, Subaru, Mazda, Peugeot, Citroen, Ora. Bolaget har avtal med de flesta försäkringsbolag. Verksamheten bedrivs i lokaler i Västra Frölunda.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året förvärvats av Mölnlycke Bil AB som är en auktoriserad återförsäljare av varumärkena Subaru, Ora och Mazda.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.