Start › Stockholms län › Märsta
P2B Förvaltning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 70 | 114 | 111 | 115 | 81 | 73 | 34 | 14 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 90 | 94 | 99 | 81 | 73 | 34 | 14 |
| Personalkostnader | – | – | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 16 | 16 | 16 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −70 | −114 | −111 | −115 | −81 | −73 | −34 | −14 |
| Finansiella poster | 674 | 592 | 546 | 704 | 572 | 1 185 | 1 235 | 1 029 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 686 | 564 | 1 176 | 1 225 | 1 029 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 662 | 588 | 539 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 4 | 7 | 18 | 8 | 9 | 10 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 603 | 478 | 435 | 589 | 490 | 1 111 | 1 201 | 1 015 |
| Resultat före skatt | 603 | 478 | 435 | 589 | 490 | 1 111 | 1 201 | 1 015 |
| Årets resultat | 603 | 478 | 435 | 589 | 490 | 1 111 | 1 201 | 1 015 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 905 | 841 | 991 | 1 276 | 1 381 | 1 897 | 1 683 | 1 147 |
| Anläggningstillgångar | 113 | 179 | 316 | 452 | 507 | 637 | 329 | 29 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 33 | 49 | 65 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 33 | 49 | 65 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 97 | 147 | 267 | 387 | 507 | 637 | 329 | 29 |
| Andelar i intresseföretag | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Andra långfristiga fordringar | 67 | 117 | 237 | 357 | 477 | 607 | 300 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 792 | 661 | 675 | 824 | 874 | 1 260 | 1 353 | 1 118 |
| Kortfristiga fordringar | 666 | 606 | 585 | 750 | 593 | 1 208 | 1 231 | 1 029 |
| Övriga fordringar | 666 | 606 | 558 | 729 | 581 | 1 193 | 1 225 | 1 029 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 27 | 21 | 12 | 15 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 125 | 55 | 90 | 74 | 281 | 53 | 122 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 905 | 841 | 991 | 1 276 | 1 381 | 1 897 | 1 683 | 1 147 |
| Eget kapital | 894 | 591 | 513 | 658 | 1 370 | 1 879 | 1 668 | 1 137 |
| Bundet eget kapital | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 824 | 521 | 443 | 588 | 1 300 | 1 809 | 1 598 | 1 067 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 221 | 43 | 8 | 0 | 809 | 698 | 397 | 52 |
| Årets resultat | 603 | 478 | 435 | 589 | 490 | 1 111 | 1 201 | 1 015 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 250 | 478 | 618 | 12 | 18 | 15 | 10 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | −6 | 0 | 3 | 0 |
| Övriga skulder | 1 | 240 | 468 | 608 | 8 | 8 | 2 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | 0 | 0 | – | 500 | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 300 | 1 809 | 1 598 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 117 | 237 | 357 | 477 | 607 | 300 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 120 | 120 | 120 | 130 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 82 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 65 | 49 | 33 | 16 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 16 | 16 | 16 | 16 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SMEDSGRÄND 8, 195 42 MÄRSTA
- Registrerat
- 1987-10-06
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5718-9169
- P2B FÖRVALTNING
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Sigtuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.