Start › Västmanlands län › Västerås
Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 792 | 4 474 |
| Nettoomsättning | 3 792 | 4 474 |
| Rörelsekostnader | 4 213 | 4 737 |
| Råvaror och förnödenheter | 645 | 822 |
| Övriga externa kostnader | 1 072 | 1 111 |
| Personalkostnader | 2 429 | 2 718 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 86 |
| Rörelseresultat | −421 | −263 |
| Finansiella poster | −10 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −431 | −266 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 30 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 30 |
| Resultat före skatt | −431 | −236 |
| Årets resultat | −431 | −236 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 995 | 1 286 |
| Anläggningstillgångar | 314 | 134 |
| Materiella anläggningstillgångar | 248 | 68 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 248 | 68 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 66 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 66 | 66 |
| Omsättningstillgångar | 681 | 1 152 |
| Varulager m.m. | 25 | 23 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 486 | 635 |
| Kundfordringar | 330 | 485 |
| Övriga fordringar | 109 | 106 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 47 | 44 |
| Kassa och bank | 170 | 495 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 995 | 1 286 |
| Eget kapital | 215 | 647 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 95 | 527 |
| Balanserat resultat | 527 | 762 |
| Årets resultat | −431 | −236 |
| Långfristiga skulder | 176 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 176 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 604 | 640 |
| Leverantörsskulder | 130 | 104 |
| Övriga skulder | 284 | 108 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 190 | 428 |
| Ställda säkerheter | 425 | 212 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 |
| Äganderättsförbehåll | 225 | 12 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås Aktiebolag s finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 66 | 66 | 66 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 187 | 1 942 | 1 942 |
| Årets inköp | 245 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 940 | 1 874 | 1 788 |
| Årets avskrivningar | 66 | 86 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 133 | 133 | 133 |
| Ackumulerade avskrivningar | 133 | 133 | 133 |
Om bolaget
- Adress
- BATTERIGATAN 6, 721 37 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1987-07-10
- Bransch
- Flyttjänster
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva flyttförmedling av bohag ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 372-2204
- STADSBUDSKONTORET NR 2 VÄSTERÅS AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Ja (2025-12-16)
- Årsstämma
- 2025-12-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås AB är ett av landets äldsta flyttföretag. Verksamheten startade redan 1911 i Västerås. I takt med samhällsutvecklingen har det även inneburit flyttverksamhet utanför Sveriges gränser, främst i Europa. Förutom bohags-, kontors- och utlandsflyttning bedriver bolaget också magasinering och då främst i samband med flytt. Stadsbudskontoret Nr 2 i Västerås AB är Auktoriserad transportör och medlem i Sveriges Åkeriföretag samt Fedemac, European Movers. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 269 kB | Öppna |