Start › Jönköpings län › Värnamo
Salong Asta i Värnamo Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 917 | 1 978 | 1 902 | 1 939 |
| Nettoomsättning | 1 917 | 1 977 | 1 892 | 1 928 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 10 | 11 |
| Rörelsekostnader | 1 803 | 1 796 | 1 774 | 1 836 |
| Råvaror och förnödenheter | 275 | 291 | 261 | 278 |
| Övriga externa kostnader | 251 | 228 | 228 | 244 |
| Personalkostnader | 1 277 | 1 277 | 1 285 | 1 314 |
| Rörelseresultat | 115 | 181 | 128 | 103 |
| Finansiella poster | 1 | 15 | 10 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 11 | 10 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 116 | 196 | 138 | 104 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 35 | −5 | −10 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 45 | 35 | −5 | −10 |
| Resultat före skatt | 161 | 231 | 133 | 94 |
| Skatt på årets resultat | 35 | 50 | 30 | 21 |
| Årets resultat | 126 | 182 | 103 | 73 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 886 | 955 | 1 287 | 1 276 |
| Anläggningstillgångar | 318 | 318 | 382 | 382 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 318 | 318 | 382 | 382 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 318 | 318 | 382 | 382 |
| Omsättningstillgångar | 569 | 637 | 905 | 894 |
| Varulager m.m. | 97 | 109 | 102 | 121 |
| Råvaror och förnödenheter | 97 | 109 | 102 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 37 | 29 | 36 |
| Kundfordringar | 0 | 13 | 0 | 9 |
| Övriga fordringar | 1 | 8 | 9 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | 16 | 19 | 16 |
| Kassa och bank | 446 | 491 | 774 | 737 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 886 | 955 | 1 287 | 1 276 |
| Eget kapital | 410 | 434 | 752 | 719 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 290 | 314 | 632 | 599 |
| Balanserat resultat | 164 | 132 | 529 | 526 |
| Årets resultat | 126 | 182 | 103 | 73 |
| Obeskattade reserver | 150 | 195 | 230 | 225 |
| Periodiseringsfonder | 150 | 195 | 230 | 225 |
| Kortfristiga skulder | 327 | 326 | 305 | 332 |
| Förskott från kunder | 3 | 5 | 3 | 12 |
| Leverantörsskulder | 24 | 5 | 18 | 12 |
| Skatteskulder | 0 | 11 | – | – |
| Övriga skulder | 158 | 165 | 144 | 153 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 142 | 140 | 140 | 155 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 150 | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 318 | 318 | 382 | 382 | 382 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 65 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 136 | 136 | 236 | 236 | 315 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 99 | 0 | 79 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 136 | 136 | 236 | 236 | 315 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 99 | 0 | 79 | – |
Om bolaget
- Adress
- MYNTGATAN 1 A, 331 37 VÄRNAMO
- Registrerat
- 1987-06-17
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra hårvård samt bedriva försäljning av hår- vårdsartiklar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 261-1291
- SALONG ASTA I VÄRNAMO AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Värnamo kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver frisörverksamhet samt försäljning av hårvårdsprodukter. Bolagets verksamhet startade 1987. Företaget har sitt säte i Värnamo kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.