Start › Dalarnas län › Sälen
Lars G. Larsson's Servicetjänster Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 062 | 8 124 | 9 131 | 9 208 | 8 094 | 7 149 |
| Nettoomsättning | 5 827 | 7 951 | 8 640 | 6 572 | 7 526 | 6 646 |
| Övriga rörelseintäkter | 235 | 173 | 492 | 2 636 | 568 | 503 |
| Rörelsekostnader | 4 174 | 5 582 | 6 188 | 5 753 | 6 319 | 6 395 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 245 | 1 798 | 2 226 | 1 541 | 1 716 | 2 305 |
| Övriga externa kostnader | 951 | 1 156 | 1 392 | 1 252 | 1 405 | 1 213 |
| Personalkostnader | 1 524 | 2 160 | 1 881 | 1 873 | 1 928 | 1 738 |
| Av- och nedskrivningar | 454 | 458 | 689 | 1 087 | 1 167 | 1 140 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 10 | – | 0 | 102 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 888 | 2 542 | 2 944 | 3 456 | 1 776 | 754 |
| Finansiella poster | 12 | 172 | 147 | −30 | −66 | −79 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 179 | 149 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 7 | 2 | 32 | 66 | 79 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 899 | 2 714 | 3 091 | 3 426 | 1 710 | 675 |
| Bokslutsdispositioner | 199 | −533 | −238 | −1 042 | −146 | 176 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | −746 | −666 | 0 | −434 | 140 |
| Förändring av överavskrivningar | −99 | −213 | 428 | −1 042 | 288 | 36 |
| Resultat före skatt | 2 098 | 2 181 | 2 852 | 2 384 | 1 565 | 851 |
| Skatt på årets resultat | 447 | 461 | 598 | 473 | 324 | 185 |
| Årets resultat | 1 651 | 1 720 | 2 255 | 1 911 | 1 241 | 666 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 212 | 11 928 | 12 750 | 9 690 | 9 442 | 8 676 |
| Anläggningstillgångar | 7 510 | 5 701 | 3 855 | 3 758 | 4 261 | 5 331 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 900 | 3 041 | 3 295 | 3 698 | 4 261 | 5 331 |
| Byggnader och mark | 2 134 | 2 239 | 2 344 | 2 449 | 2 554 | 2 659 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 766 | 802 | 951 | 1 248 | 1 706 | 2 671 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 610 | 2 660 | 560 | 60 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 610 | 2 660 | 560 | 60 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 702 | 6 227 | 8 895 | 5 933 | 5 181 | 3 345 |
| Kortfristiga fordringar | 1 236 | 1 385 | 1 539 | 1 250 | 1 260 | 1 037 |
| Kundfordringar | 124 | 651 | 595 | 541 | 915 | 395 |
| Övriga fordringar | 157 | 0 | 228 | 4 | 1 | 214 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 956 | 734 | 716 | 706 | 344 | 428 |
| Kassa och bank | 2 466 | 4 842 | 7 355 | 4 683 | 3 921 | 2 308 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 212 | 11 928 | 12 750 | 9 690 | 9 442 | 8 676 |
| Eget kapital | 8 161 | 8 110 | 8 890 | 6 635 | 4 725 | 3 484 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 8 041 | 7 990 | 8 770 | 6 515 | 4 605 | 3 364 |
| Balanserat resultat | 6 390 | 6 270 | 6 515 | 4 605 | 3 364 | 2 698 |
| Årets resultat | 1 651 | 1 720 | 2 255 | 1 911 | 1 241 | 666 |
| Obeskattade reserver | 2 591 | 2 790 | 2 257 | 2 019 | 976 | 831 |
| Periodiseringsfonder | 2 236 | 2 336 | 1 590 | 924 | 924 | 490 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 355 | 454 | 667 | 1 095 | 52 | 341 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 1 000 | 2 588 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 1 000 | 2 588 |
| Kortfristiga skulder | 460 | 1 028 | 1 603 | 1 036 | 2 741 | 1 773 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 1 588 | 588 |
| Förskott från kunder | 4 | 43 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 78 | 62 | 244 | 268 | 458 | 672 |
| Skatteskulder | 0 | 270 | 503 | 284 | 75 | 0 |
| Övriga skulder | 146 | 352 | 492 | 228 | 422 | 262 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 233 | 301 | 363 | 256 | 196 | 251 |
| Ställda säkerheter | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 3 244 | 3 789 |
| Företagsinteckningar | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Fastighetsinteckningar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | 0 | 0 | 544 | 1 089 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 1 600 | 2 500 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 1 600 | 2 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 605 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Lars G. Larsson's Servicetjänster AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lars G. Larsson's Servicetjänster AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Lars G. Larsson's Servicetjänster AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Vid ett flertal tillfällen under räkenskapsåret har avdragen källskatt, mervärdesskatt, debiterad skatt och arbetsgivaravgifter inte betalats i tid. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lars G. Larsson's Servicetjänster ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Lars G. Larsson's Servicetjänster AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Lars G. Larsson's Servicetjänster AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lars G. Larsson's Servicetjänster AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Lars G. Larsson's Servicetjänster AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lars G. Larsson's Servicetjänster ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Lars G. Larsson's Servicetjänster AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Lars G. Larsson's Servicetjänster AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lars G. Larsson's Servicetjänster AB s finansiella ställning per den 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Lars G. Larsson's Servicetjänster AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 610 | 2 660 | 560 | 60 | 0 |
| Årets inköp | 1 950 | 2 100 | 500 | 60 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 965 | 2 965 | 2 965 | 2 965 | 2 965 | 2 965 | 2 965 |
| Ackumulerade avskrivningar | 832 | 726 | 621 | 516 | 411 | 306 | 201 |
| Årets avskrivningar | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 115 | 3 920 | 16 789 | 16 569 | 18 242 | 18 234 | 17 912 |
| Årets inköp | 323 | 237 | 287 | 765 | 494 | 322 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 127 | 13 106 | 68 | 2 438 | 378 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 349 | 3 118 | 15 837 | 15 321 | 16 536 | 15 563 | 14 529 |
| Årets avskrivningar | 349 | 352 | 584 | 982 | 1 062 | 1 034 | – |
| Återförda avskrivningar | 117 | 13 072 | 68 | 2 196 | 89 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TJÄLVÄGEN 10, 780 67 SÄLEN
- Registrerat
- 1987-12-10
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka gräv- och schaktarbeten, stugservice och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 135-6146
- LGL SERVICETJÄNSTER AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-05-22)
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget bildades i slutet av 1987 och verksamheten startade i början av 1988. Företagets verksamhet är i huvudsak gräv- och schaktarbeten, snöröjning samt stugservice. Styrelsen har sitt säte i Malung-Sälens kommun, Dalarnas län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.