Start › Jämtlands län › Åre
Tandläkare Annika Ovin Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 311 | 909 | 1 032 | 853 | 1 299 | 1 164 | 1 287 | 1 349 | 557 |
| Nettoomsättning | 311 | 909 | 1 032 | 853 | 1 299 | 1 164 | 1 287 | 1 349 | 557 |
| Rörelsekostnader | 421 | 970 | 1 060 | 875 | 1 295 | 825 | 980 | 854 | 52 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 3 | 5 | 2 | 5 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 95 | 68 | 77 | 75 | 54 | 103 | 71 | 97 | 49 |
| Personalkostnader | 325 | 902 | 983 | 799 | 1 238 | 717 | 907 | 752 | 2 |
| Rörelseresultat | −109 | −61 | −28 | −22 | 4 | 339 | 307 | 495 | 505 |
| Finansiella poster | 11 | −14 | −4 | −2 | 7 | −6 | 5 | 14 | 11 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 11 | 4 | 7 | 8 | 7 | 9 | 5 | 14 | 11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 20 | 12 | 10 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −99 | −75 | −31 | −24 | 11 | 332 | 311 | 508 | 516 |
| Bokslutsdispositioner | 79 | 37 | – | – | 0 | −84 | −79 | −37 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 79 | 37 | – | – | 0 | −84 | −79 | −37 | 0 |
| Resultat före skatt | −20 | −38 | −31 | −24 | 11 | 248 | 232 | 471 | 516 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 4 | 58 | 51 | 25 | 0 |
| Årets resultat | −20 | −38 | −31 | −23 | 7 | 191 | 182 | 447 | 516 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 889 | 2 704 | 2 957 | 3 421 | 3 113 | 2 490 | 2 270 | 1 687 | 1 102 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 1 879 | 2 694 | 2 947 | 3 411 | 3 103 | 2 480 | 2 260 | 1 677 | 1 092 |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 380 | 333 | 142 | 158 | 70 | 1 362 | 195 | 559 |
| Kundfordringar | 104 | 198 | 190 | 0 | 75 | 0 | 1 310 | 151 | 0 |
| Övriga fordringar | 203 | 162 | 123 | 119 | 55 | 53 | 21 | 14 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 21 | 21 | 23 | 29 | 17 | 31 | 30 | 551 |
| Kortfristiga placeringar | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 | 398 |
| Kassa och bank | 1 153 | 1 916 | 2 215 | 2 871 | 2 547 | 2 012 | 500 | 1 084 | 135 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 889 | 2 704 | 2 957 | 3 421 | 3 113 | 2 490 | 2 270 | 1 687 | 1 102 |
| Eget kapital | 1 369 | 1 388 | 1 426 | 1 458 | 1 481 | 1 474 | 1 283 | 1 102 | 655 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 249 | 1 268 | 1 306 | 1 338 | 1 361 | 1 354 | 1 163 | 982 | 535 |
| Balanserat resultat | 1 268 | 1 306 | 1 338 | 1 361 | 1 354 | 1 163 | 982 | 535 | 19 |
| Årets resultat | −20 | −38 | −31 | −23 | 7 | 191 | 182 | 476 | 516 |
| Obeskattade reserver | 84 | 163 | 200 | 200 | 200 | 200 | 116 | 37 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 84 | 163 | 200 | 200 | 200 | 200 | 116 | 37 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 436 | 1 153 | 1 330 | 1 763 | 1 432 | 816 | 871 | 548 | 447 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 2 | 3 | 1 | 0 | 32 | 41 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 79 | 67 | 21 | 0 |
| Övriga skulder | 389 | 1 028 | 1 200 | 1 666 | 1 341 | 644 | 676 | 480 | 441 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 46 | 123 | 129 | 94 | 90 | 92 | 95 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 361 | 1 354 | 1 163 | 982 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då uppdragen varit färre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då det inte arbetas lika mycket i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets ökade nettoomsättning beror på utökad arbetstid under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 |
| Ackumulerade avskrivningar | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 | 234 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- SÅÅ 534, 837 97 ÅRE
- Registrerat
- 1987-05-07
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tandvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 686-5216
- TANDLÄKARE ANNIKA OVIN AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver tandvård. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.