Start › Stockholms län › Stockholm
Pejl AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 784 | 957 | 1 449 | 886 | 1 136 | 1 186 | 1 489 |
| Nettoomsättning | 784 | 957 | 1 449 | 906 | 1 136 | 1 186 | 1 482 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −21 | – | 0 | 7 |
| Rörelsekostnader | 806 | 1 122 | 1 388 | 770 | 1 222 | 1 379 | 1 772 |
| Övriga externa kostnader | 773 | 511 | 677 | 551 | 891 | 777 | 999 |
| Personalkostnader | 33 | 611 | 609 | 219 | 332 | 597 | 665 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 103 | – | 0 | 5 | 107 |
| Rörelseresultat | −22 | −166 | 60 | 115 | −86 | −193 | −283 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | 0 | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −168 | 60 | 114 | −87 | −194 | −283 |
| Resultat före skatt | −24 | −168 | 60 | 114 | −87 | −194 | −283 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −24 | −168 | 60 | 114 | −87 | −194 | −283 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 235 | 190 | 455 | 287 | 309 | 446 | 666 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 103 | 103 | 103 | 107 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | 0 | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 235 | 190 | 455 | 184 | 206 | 343 | 559 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 | 6 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 63 | 40 | 64 | 89 | 175 | 211 |
| Kundfordringar | 96 | 36 | 18 | 50 | 68 | 153 | 173 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 21 | 18 | 17 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 3 | 5 | 5 | 13 | 13 | 28 |
| Kassa och bank | 110 | 127 | 415 | 117 | 115 | 166 | 342 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 235 | 190 | 455 | 287 | 309 | 446 | 666 |
| Eget kapital | 119 | 142 | 310 | 250 | 136 | 223 | 416 |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Fritt eget kapital | −121 | −98 | 70 | 10 | −104 | −17 | 176 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −98 | 70 | 10 | −104 | −17 | 176 | 460 |
| Årets resultat | −24 | −168 | 60 | 114 | −87 | −194 | −283 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 48 | 145 | 36 | 173 | 223 | 250 |
| Leverantörsskulder | 99 | 23 | 12 | 12 | 118 | 119 | 198 |
| Övriga skulder | 17 | 24 | 118 | 9 | 41 | 89 | 26 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 15 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 10 | −104 | −17 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under första kvartalet 2026 har det egna kapitalet återställts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Försäljningen har ökat under första kvartalet 2022 och vi ser därmed att aktiekapitalet kommer att återställas under verksamhetsåret. Kontrollbalansräkning kommer upprättas för att säkerställa aktiekapitalet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 5855, 102 40 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1987-03-24
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva kunskapsöverföring kring projektstyrning och projekthantering främst inom informations- och teknologi- frågor och därmed förenlig verksamhet såsom utbildning, konsult- verksamhet och liknande.
Bankgironummer
- 650-4047
- PEJL AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva datautbildning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.