Start › Södermanlands län › Vingåker
Mulders Maskinstation Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 176 | 13 408 | 15 474 | 15 355 |
| Nettoomsättning | 2 259 | 11 846 | 15 039 | 14 226 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 917 | 1 562 | 435 | 1 129 |
| Rörelsekostnader | 3 740 | 10 825 | 14 577 | 13 866 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 5 | 0 |
| Handelsvaror | 2 031 | 6 145 | 8 197 | 7 455 |
| Övriga externa kostnader | 1 023 | 1 074 | 1 186 | 931 |
| Personalkostnader | 327 | 3 080 | 3 574 | 3 812 |
| Av- och nedskrivningar | 360 | 526 | 1 615 | 1 597 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 70 |
| Rörelseresultat | 436 | 2 583 | 898 | 1 489 |
| Finansiella poster | −7 763 | −123 | −169 | −7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −7 755 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 21 | 17 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 144 | 186 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 327 | 2 460 | 729 | 1 482 |
| Bokslutsdispositioner | −163 | 1 466 | 365 | −392 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −141 | 259 | 583 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −22 | 1 207 | −218 | −392 |
| Resultat före skatt | −7 490 | 3 926 | 1 094 | 1 090 |
| Skatt på årets resultat | 87 | 805 | 236 | 228 |
| Årets resultat | −7 577 | 3 121 | 858 | 862 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 583 | 12 864 | 15 209 | 15 947 |
| Anläggningstillgångar | 973 | 9 025 | 11 068 | 9 889 |
| Materiella anläggningstillgångar | 973 | 1 466 | 11 068 | 9 889 |
| Byggnader och mark | 951 | 1 007 | 1 119 | 1 175 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 22 | 274 | 9 007 | 7 465 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 185 | 942 | 1 249 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 559 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 7 559 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 610 | 3 839 | 4 141 | 6 059 |
| Kortfristiga fordringar | 392 | 2 256 | 1 774 | 2 689 |
| Kundfordringar | 37 | 2 154 | 1 546 | 1 423 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 55 | – | – |
| Övriga fordringar | 219 | 0 | 174 | 1 210 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 136 | 47 | 54 | 56 |
| Kassa och bank | 218 | 1 583 | 2 367 | 3 370 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 583 | 12 864 | 15 209 | 15 947 |
| Eget kapital | 538 | 10 115 | 7 437 | 7 779 |
| Bundet eget kapital | 249 | 249 | 249 | 249 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Reservfond | 49 | 49 | 49 | 49 |
| Fritt eget kapital | 289 | 9 866 | 7 188 | 7 530 |
| Balanserat resultat | 7 866 | 6 744 | 6 330 | 6 668 |
| Årets resultat | −7 577 | 3 121 | 858 | 862 |
| Obeskattade reserver | 163 | 0 | 2 727 | 3 092 |
| Periodiseringsfonder | 141 | 0 | 259 | 842 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 22 | 0 | 2 468 | 2 250 |
| Långfristiga skulder | – | – | 2 807 | 2 000 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 2 807 | 2 000 |
| Kortfristiga skulder | 882 | 2 749 | 2 239 | 3 077 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 772 | 1 375 |
| Leverantörsskulder | 29 | 1 014 | 630 | 913 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 35 | – | – |
| Skatteskulder | 512 | 627 | 45 | 54 |
| Övriga skulder | 307 | 799 | 158 | 123 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 35 | 275 | 634 | 611 |
| Ställda säkerheter | – | 2 450 | 8 533 | 6 331 |
| Företagsinteckningar | – | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Fastighetsinteckningar | – | 450 | 450 | 450 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | 6 083 | 3 881 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 600 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har överlåtits till dotterbolagen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Mulders Maskinstation Aktiebolag för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mulders Maskinstation Aktiebolag s finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mulders Maskinstation Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Mulders Maskinstation Aktiebolag för räkenskapsåret 2022-05-01 - 2023-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mulders Maskinstation Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mulders Maskinstation Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 7 559 |
| Årets inköp | – | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 805 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 842 | 1 842 | 1 842 | 1 842 | 1 842 | 1 842 |
| Ackumulerade avskrivningar | 891 | 835 | 779 | 723 | 667 | 611 |
| Årets avskrivningar | 56 | 56 | – | 56 | 56 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 289 | 963 | 4 232 | 4 342 | 4 342 | 4 555 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 104 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 674 | 3 269 | – | 0 | 1 317 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 289 | 778 | 3 332 | 3 399 | 3 093 | 4 257 |
| Årets avskrivningar | 51 | 170 | – | 307 | 152 | – |
| Återförda avskrivningar | 541 | 2 723 | – | 0 | 1 316 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 4 249 | 19 486 | 21 335 | 20 180 | 21 190 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 795 | 4 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 049 | 15 237 | – | 1 640 | 5 110 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 178 | 3 975 | 10 283 | 12 328 | 12 715 | 15 716 |
| Årets avskrivningar | 252 | 300 | – | 1 253 | 1 389 | – |
| Återförda avskrivningar | 4 049 | 6 608 | – | 1 640 | 4 390 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARSJÖ SKOLA, 643 94 VINGÅKER
- Registrerat
- 1987-03-16
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva rivning av hus, markarbeten på entreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 771-0494
- MULDERS MASKINSTATION AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-10-29)
- Årsstämma
- 2026-10-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utförande av mark- och vägarbeten samt äger och förvaltar en fastighet. Företaget har sitt säte i Vingåker.
Väsentliga händelser
Verksamheten överläts under föregående räkenskapsår till två dotterbolag. Den 21 november 2025 avyttrades dotterbolagen till bolag ägda av bolagets aktieägare för ett pris understigande bokfört värde, vilket gav en förlust som redovisas under Resultat från andelar i koncernföretag. Bolaget äger och förvaltar efter överlåtelsen huvudsakligen en fastighet och bedriver i begränsad omfattning verksamhet inom markentreprenad. Aktieägarna har i april 2026 överlåtit samtliga aktier i bolaget till Jörgen Mulder Holding AB 559495-5402, som är ett helägt bolag till en av aktieägarna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.