Start › Västmanlands län › Västerås
J.T. Smederna AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 | 140 | 1 116 | 514 | 845 | 255 | 1 180 | 726 | 1 293 |
| Nettoomsättning | 0 | 140 | 1 116 | 514 | 818 | 255 | 1 180 | 726 | 1 264 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | 0 | 27 | – | – | 0 | 29 |
| Rörelsekostnader | 133 | 352 | 1 110 | 390 | 863 | 325 | 1 011 | 872 | 1 200 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 107 | 687 | 149 | 520 | 117 | 508 | 388 | 516 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 122 | 241 | 125 | 199 | 22 | 374 | 221 | 251 |
| Personalkostnader | 48 | 108 | 172 | 107 | 134 | 186 | 128 | 246 | 428 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 15 | 9 | 9 | 9 | – | – | 0 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 | 0 |
| Rörelseresultat | −130 | −212 | 6 | 124 | −18 | −71 | 169 | −145 | 93 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | 0 | 6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −130 | −211 | 6 | 124 | −18 | −71 | 169 | −145 | 98 |
| Resultat före skatt | −130 | −211 | 6 | 124 | −18 | −71 | 169 | −145 | 98 |
| Årets resultat | −130 | −211 | 6 | 124 | −18 | −71 | 169 | −145 | 98 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 41 | 191 | 527 | 455 | 339 | 350 | 403 | 248 | 510 |
| Anläggningstillgångar | 17 | 43 | 29 | 38 | 47 | 20 | 0 | 0 | 42 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 43 | 29 | 38 | 47 | 20 | 0 | 0 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 17 | 43 | 29 | 38 | 47 | 20 | 0 | 0 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 24 | 149 | 498 | 417 | 292 | 330 | 403 | 248 | 468 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 86 | 313 | 78 | 152 | 205 | 256 | 94 | 202 |
| Kundfordringar | 0 | 10 | 187 | 10 | 0 | 47 | 102 | 0 | 130 |
| Övriga fordringar | 15 | 76 | 126 | 68 | 152 | 159 | 153 | 75 | 59 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 | 13 |
| Kassa och bank | 9 | 63 | 185 | 338 | 140 | 125 | 148 | 155 | 266 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 41 | 191 | 527 | 455 | 339 | 350 | 403 | 248 | 510 |
| Eget kapital | 22 | 151 | 422 | 416 | 292 | 309 | 380 | 211 | 357 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −98 | 31 | 302 | 296 | 172 | 189 | 260 | 91 | 237 |
| Balanserat resultat | 31 | 242 | 296 | 172 | 189 | 260 | 91 | 237 | 139 |
| Årets resultat | −130 | −211 | 6 | 124 | −18 | −71 | 169 | −145 | 98 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 54 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 40 | 105 | 39 | 48 | 41 | 23 | 37 | 99 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 84 | 20 | 13 | 27 | 1 | 28 | 46 |
| Övriga skulder | 20 | 30 | 16 | 14 | 30 | 9 | 17 | 4 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 36 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 296 | 172 | 189 | 260 | 91 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte haft några uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ett större uppdrag genomfördes och blev klart året innan. Under 2024 har bolaget endast haft några få mindre uppdrag och omsättnngen har minskat med 87%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året genomfört ett större uppdrag och nettoomsättningen har ökat med 117%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft mindre uppdrag under året och nettoomsättningen har minskat med 37%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten med ny ägare har kommit igång och omsättningen har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av pandemin och ägarens pensionering har nettoomsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har åter ökat på grund av några större uppdrag i början av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 66 | 86 | 57 | 57 | 57 | 20 | 0 | 12 | 64 | 177 |
| Årets inköp | – | 29 | – | – | 37 | 20 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | – | – | – | – | – | 12 | 52 | 113 | – |
| Årets avskrivningar | 13 | 15 | 9 | 9 | 9 | 0 | – | 0 | −5 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅSEGELGATAN 2 LGH 1202, 723 56 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1987-03-10
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva smidesverkstad, byggnadsverksamhet, konsultationer inom smidesbranschen, förmedling av smidesarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5721-2060
- J T SMEDERNA AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver smidesverksamhet främst i Västerås och Stockholm. Företaget har sitt säte i Västmanlands län, Västerås kommun.
Väsentliga händelser
Bolaget har inte haft någon verksamhet under räkenskapsåret. Bolaget har förbrukat mer än 50% av sitt aktiekapital. Styrelsen skall därför i enlighet med reglerna i ABL 25 kap 3-16§§ låta upprätta en sk kontrollbalansräkning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.