Start › Skåne län › Teckomatorp
Tumlaren Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 460 | 425 | 490 | 442 | 403 | 391 |
| Nettoomsättning | 455 | 425 | 490 | 442 | 403 | 391 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 468 | 504 | 441 | 380 | 418 | 430 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 35 | 56 | 31 | 52 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 157 | 179 | 166 | 130 | 146 | 196 |
| Personalkostnader | 286 | 289 | 219 | 219 | 219 | 217 |
| Rörelseresultat | −8 | −80 | 49 | 62 | −14 | −39 |
| Finansiella poster | 13 | 49 | −21 | 12 | 11 | 13 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 9 | 10 | 11 | 13 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 10 | 1 | 2 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −30 | 30 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −30 | 28 | 74 | −3 | −27 |
| Resultat före skatt | 5 | −30 | 28 | 74 | −3 | −27 |
| Årets resultat | 5 | −30 | 28 | 74 | −3 | −27 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 903 | 2 817 | 2 792 | 2 799 | 2 858 | 2 861 |
| Anläggningstillgångar | 715 | 715 | 686 | 715 | 715 | 715 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 715 | 715 | 686 | 715 | 715 | 715 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 715 | 715 | 686 | 715 | 715 | 715 |
| Omsättningstillgångar | 2 187 | 2 102 | 2 107 | 2 083 | 2 143 | 2 145 |
| Varulager m.m. | 1 628 | 1 543 | 1 511 | 1 500 | 1 452 | 1 438 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 628 | 1 543 | 1 511 | 1 500 | 1 452 | 1 438 |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 109 | 94 | 157 | 29 | 69 |
| Kundfordringar | 91 | 93 | 80 | 38 | 5 | 57 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 45 | 15 | 14 | 120 | 23 | 12 |
| Kassa och bank | 422 | 449 | 501 | 426 | 662 | 638 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 903 | 2 817 | 2 792 | 2 799 | 2 858 | 2 861 |
| Eget kapital | 2 524 | 2 520 | 2 550 | 2 522 | 2 448 | 2 451 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 404 | 2 400 | 2 430 | 2 402 | 2 328 | 2 331 |
| Balanserat resultat | 2 400 | 2 430 | 2 402 | 2 328 | 2 331 | 2 358 |
| Årets resultat | 5 | −30 | 28 | 74 | −3 | −27 |
| Kortfristiga skulder | 378 | 298 | 242 | 277 | 410 | 409 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 46 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 356 | 276 | 220 | 209 | 388 | 381 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 328 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har följt COVID-19 så väl som rådande situation i Ukraina och ser inte att någon av dessa har haft någon större påverkan på bolagets verksamhet. Utvecklingen följs noggrannt och eventuella åtgärder kommer vidtas för att minska eventuell påverkan i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 715 | 715 | 715 | 715 | 715 | 715 | 825 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 110 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 30 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 30 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 12 | 12 | 12 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 12 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 12 | 12 | 12 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 12 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRVIDINGE 1248, 268 72 TECKOMATORP
- Registrerat
- 1986-12-02
- Bransch
- Bevarande, restaurering och annan stödverksamhet avseende kulturarv
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva antivitetshandel och bygnads-, installations, underhålls- och reparationsverksamhet av möbler och konsthantverk samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 701-8534
- TUMLAREN AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Svalöv
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med antikviteter, samt konsulterande verksamhet inom samma område. Företaget har sitt säte i Svalöv .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.