Start › Stockholms län › Hägersten
Carcil Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 466 | 492 | 779 | 864 | 974 | 863 | 1 286 |
| Nettoomsättning | 466 | 492 | 779 | 864 | 974 | 863 | 1 286 |
| Rörelsekostnader | 55 | 62 | 87 | 38 | 62 | 51 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 52 | 62 | 87 | 29 | 52 | 50 | 36 |
| Personalkostnader | 3 | – | 0 | 9 | 10 | 1 | 12 |
| Rörelseresultat | 412 | 429 | 692 | 826 | 913 | 812 | 1 237 |
| Finansiella poster | 53 | 60 | 28 | 341 | 91 | 224 | 166 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 53 | 61 | 29 | 341 | 91 | 224 | 166 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 464 | 490 | 720 | 1 167 | 1 003 | 1 036 | 1 403 |
| Bokslutsdispositioner | 106 | 111 | 50 | −294 | −143 | −222 | −315 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 106 | 111 | 50 | −294 | −143 | −222 | −315 |
| Resultat före skatt | 570 | 601 | 770 | 873 | 860 | 814 | 1 088 |
| Skatt på årets resultat | 129 | 137 | 170 | 182 | 184 | 143 | 203 |
| Årets resultat | 441 | 463 | 600 | 691 | 676 | 671 | 885 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 162 | 4 105 | 5 061 | 4 747 | 4 100 | 3 648 | 3 165 |
| Omsättningstillgångar | 4 162 | 4 105 | 5 061 | 4 747 | 4 100 | 3 648 | 3 165 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 75 | 205 | 112 | 105 | 160 | 163 |
| Kundfordringar | 32 | 48 | 176 | 81 | 105 | 91 | 115 |
| Övriga fordringar | 27 | 27 | 29 | 30 | 0 | 69 | 49 |
| Kortfristiga placeringar | 1 330 | 1 354 | 927 | 663 | 2 436 | 1 978 | 2 012 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 330 | 1 354 | 927 | 663 | 2 436 | 1 978 | 2 012 |
| Kassa och bank | 2 773 | 2 677 | 3 929 | 3 972 | 1 558 | 1 509 | 990 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 162 | 4 105 | 5 061 | 4 747 | 4 100 | 3 648 | 3 165 |
| Eget kapital | 2 559 | 2 328 | 3 165 | 2 765 | 2 473 | 2 197 | 1 926 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 459 | 2 228 | 3 065 | 2 665 | 2 373 | 2 097 | 1 826 |
| Balanserat resultat | 2 018 | 1 765 | 2 465 | 1 973 | 1 697 | 1 426 | 941 |
| Årets resultat | 441 | 463 | 600 | 691 | 676 | 671 | 885 |
| Obeskattade reserver | 1 517 | 1 623 | 1 734 | 1 784 | 1 490 | 1 347 | 1 125 |
| Periodiseringsfonder | 1 517 | 1 623 | 1 734 | 1 784 | 1 490 | 1 347 | 1 125 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 154 | 163 | 199 | 136 | 103 | 113 |
| Skatteskulder | 26 | 11 | 20 | 70 | 41 | – | – |
| Övriga skulder | 44 | 132 | 131 | 116 | 83 | 91 | 101 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | 800 | 200 | 400 | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 373 | 2 097 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SELMEDALSVÄGEN 222 A, 129 41 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 1986-10-08
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av personal inom hälso- och sjukvård, vaccinationer och hälsokontroller samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning av personal inom hälso- och sjukvård, vaccinationer och hälsokontroller samt handel med värdepapper Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.