Start › Västra Götalands län › Göteborg
Hjalmarssons Verktyg & Maskiner Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 20 649 | 17 208 | – | – |
| Nettoomsättning | 20 625 | 17 201 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 979 | 16 441 | – | – |
| Handelsvaror | 15 723 | 12 824 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 760 | 1 273 | – | – |
| Personalkostnader | 1 836 | 2 293 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 548 | 4 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 112 | 46 | – | – |
| Rörelseresultat | 670 | 767 | – | – |
| Finansiella poster | −44 | −15 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 45 | 21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 626 | 752 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 67 | 37 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 67 | 37 | – | – |
| Resultat före skatt | 693 | 789 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 156 | 189 | – | – |
| Årets resultat | 536 | 600 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 159 | 7 848 | 6 703 | 7 567 |
| Anläggningstillgångar | 1 669 | 934 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 669 | 934 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 669 | 892 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 41 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 490 | 6 914 | – | – |
| Varulager m.m. | 2 448 | 2 513 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 2 448 | 2 513 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 041 | 4 401 | – | – |
| Kundfordringar | 2 777 | 2 441 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 263 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 66 | 20 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 935 | 1 940 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 159 | 7 848 | – | – |
| Eget kapital | 3 756 | 2 464 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 636 | 2 344 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 100 | 1 745 | – | – |
| Årets resultat | 536 | 600 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 659 | 1 726 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 659 | 1 726 | – | – |
| Långfristiga skulder | 776 | 469 | – | – |
| Checkräkningskredit | 776 | 469 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 968 | 3 188 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 956 | 1 726 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 54 | 755 | – | – |
| Skatteskulder | 125 | 120 | – | – |
| Övriga skulder | 469 | 290 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 364 | 298 | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 440 | – | – |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 440 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 755 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hjalmarssons Verktyg & Maskiner Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-09-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hjalmarssons Verktyg & Maskiner Aktiebolags finansiella ställning per den 30 september 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Hjalmarssons Verktyg & Maskiner Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 52 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 52 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 52 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | 10 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-09-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 812 | 1 558 | 1 738 |
| Årets inköp | 1 499 | 589 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 244 | 769 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 143 | 666 | 672 |
| Årets avskrivningar | 548 | 286 | – |
| Återförda avskrivningar | 71 | 292 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARIEHOLMSGATAN 10 B 0TR, 415 02 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1986-09-08
- Bransch
- Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva handel med verktyg och maskiner samt driva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 363-4839
- HJALMARSSONS VERKTYG & MASKINER AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Göteborg.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-03-24
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Verksamheten består av handel med verktyg och maskiner till yrkesfolk inom VVS-branschen.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året på grund av koncernanpassning ändrat räkenskapsåret till att avslutas per 30/9. Detta innebär att detta räkenskapsår är förlängt till 15 månader.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 68 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
SANE Holding i Gävle AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=SANE Holding i Gävle AB; Organisationsnummer=559414-8883; ForetagetsSate=Gävle.