Start › Stockholms län › Stockholm
TÄNDENSUM Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 307 | 2 290 | 3 625 |
| Nettoomsättning | 0 | 34 | 2 285 | 3 566 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 273 | 5 | 59 |
| Rörelsekostnader | 398 | 879 | 2 175 | 3 138 |
| Övriga externa kostnader | 66 | 506 | 1 024 | 1 508 |
| Personalkostnader | 332 | 373 | 1 144 | 1 619 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 12 |
| Rörelseresultat | −398 | −573 | 114 | 487 |
| Finansiella poster | 191 | 14 142 | −788 | −1 018 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 18 | 13 971 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 175 | 182 | −12 | −9 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −6 | 748 | 981 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 16 | 27 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −207 | 13 570 | −674 | −530 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 350 | 403 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 350 | 403 |
| Resultat före skatt | −207 | 13 570 | −323 | −127 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 794 | 96 | 177 |
| Årets resultat | −207 | 10 775 | −419 | −305 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 322 | 15 854 | 5 386 | 6 385 |
| Anläggningstillgångar | 11 937 | 0 | 4 900 | 5 025 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 125 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 125 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 937 | 0 | 4 900 | 4 900 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 11 937 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 4 900 | 4 900 |
| Omsättningstillgångar | 3 385 | 15 854 | 486 | 1 360 |
| Kortfristiga fordringar | 2 929 | 184 | 106 | 318 |
| Kundfordringar | – | 0 | 11 | 211 |
| Övriga fordringar | 2 929 | 137 | 23 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 47 | 72 | 107 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 100 | 1 039 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 100 | 1 039 |
| Kassa och bank | 456 | 15 670 | 279 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 322 | 15 854 | 5 386 | 6 385 |
| Eget kapital | 12 377 | 12 801 | 2 315 | 3 534 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 12 257 | 12 681 | 2 195 | 3 414 |
| Balanserat resultat | 12 464 | 1 905 | 2 614 | 3 719 |
| Årets resultat | −207 | 10 775 | −419 | −305 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 350 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 350 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 816 | 1 995 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 1 816 | 1 846 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 149 |
| Kortfristiga skulder | 2 946 | 3 053 | 1 254 | 505 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 30 | 30 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 100 | 0 |
| Leverantörsskulder | 12 | 13 | 13 | 64 |
| Skatteskulder | 2 794 | 2 794 | 106 | 27 |
| Övriga skulder | 105 | 146 | 933 | 324 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 35 | 100 | 72 | 61 |
| Ställda säkerheter | – | 450 | 450 | 450 |
| Företagsinteckningar | – | 450 | 450 | 450 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 217 | 290 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten nu är nedlagd.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Avveckling av verksamheten planeras under 2025.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för TÄNDENSUM Aktiebolag för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av TÄNDENSUM Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till TÄNDENSUM Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då praktiken avvecklades under senare delen av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Brf Kronkvarnen 39 lgh 1501 är såld med tillträde i augusti 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för TÄNDENSUM Aktiebolag för räkenskapsåret 1 januari 2023 till 31 december 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av TÄNDENSUM Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till TÄNDENSUM Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 900 | 4 900 | 4 900 |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 900 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 937 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 12 727 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 790 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 501 | 1 501 | 1 619 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 501 | 118 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 501 | 1 494 | 1 482 |
| Årets avskrivningar | – | 7 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 501 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAPLAN 3 A, 114 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1986-08-08
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik, dentalteknisk - och dentalkonsultationsverksamhet samt odontologisk forskning, handel med värdepapper och uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 612-8128
- TÄNDENSUM AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har tidigare bedrivit tandläkarpraktik samt uthyrning av lokaler till tandläkarpraktik. Lokalförsäljning utfördes under 2024 då även verksamhetsavveckling påbörjades. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM.
Väsentliga händelser
Verksamheten har nu helt upphört under 2025.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.